логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Колумбија, Оксфорд и Кембриџ со павилјони на Плаошник
Универзитет на Свети Климент, кој треба да се возобнови на Плаошник во Охрид, до крајот на 2009 година ќе добие свои павилјони на светски познатите универзитети, како што се Колумбија, Оксфорд и Кембриџ, ни изјави директорот на Управата за


 
pasko.jpgУниверзитет на Свети Климент, кој треба да се возобнови на Плаошник во Охрид, до крајот на 2009 година ќе добие свои павилјони на светски познатите универзитети, како што се Колумбија, Оксфорд и Кембриџ, ни изјави директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман.
"Идејата е овие големи универзитетски центри да добијат еден вид свои клонови, павилјони, простории во кои ќе престојуваат нивни професори, научници, а зошто да не и студенти, и тука ќе работат и ќе истражуваат. Особено ќе ни бидат интересни оние кои ќе ги заинтересираме за проучување на нашата историја, култура и традиција. Значи, ние сакаме, во рамките на возобновениот универзитетски комплекс, да направиме и такви пријатни, дотерани простори каде што на овие луѓе ќе им биде убаво, а, од друга страна, така ќе го подигнеме и значењето на идниот универзитет", вели Кузман, кој додава дека со Универзитетот во Колумбија веќе разговарале за оваа идеја и тие се согласиле.
Тој додава дека во планот за целиот универзитетски комплекс влегува дел од шумичката на Плаошник, која ќе се претвори во еден убав парк со клупи, навечер ќе биде осветлен, а од каде што, како што вели Кузман: " Гостите ќе уживаат гледајќи го Езерото и ќе собираат инспирација".
Археолошките ископувањата на Плаошник, со кои се претпоставуваше дека ќе бидат пронајдени остатоците од манастирските конаци или од универзитетскиот комплекс, почнаа минатата пролет. Откако ќе завршат сите ископувања и истражувања, ќе почне да се гради комплексот кој ќе биде своевидна реминисценција на Универзитетот од 9 и 10 век, на кој се описмениле околу 3.500 ученици на Климент и Наум. Основната функција, според првичната идеја на Кузман, е во возобновениот универзитет да бидат сместени културни, научни центри, галерии на икони, а би се формирала и библиотека со голем книжевен фонд и со збирка на зачувани стари ракописи.
Владата во целиот овој проект ќе вложи 6 милиони евра. Д.Стојановиќ
 plaosnik.ubav.jpg

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »