логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Државата не ја интересира работата на академиците

Во МАНУ се направени многу економски анализи што можат да и' помогнат на земјата, но имаме впечаток дека никој од надлежните се' уште не ги прочитал, иако секогаш се достапни


Слаб е интересот на надлежните да ги применат трудовите на академиците во практика, во развојот на земјата, смета претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Цветан Грозданов. Тој денеска ќе им биде домаќин на академици од целиот свет кои ќе присуствуваат на прославата на 40 роденден на МАНУ. Според Грозданов, нашата академија има многумина научници чии дела денес, во светот, се користат како научна литература во разни истражувања, но ниту една власт досега не покажала доволно голем интерес да ги помогне истражувањата и потоа да ги примени во развојот на државата.

- Во светот, академик има повисок ранг од министер. Кај нас не е така. Ние како да немаме Министерство за образование и наука. Министерот заборавил да дојде и да види што се работи тука. Министерството за наука е тоа што треба да биде сервис и да не' прашува што ни е потребно, а не академиците да тропаат на нивните врати и да бараат помош. Академикот е доживотен, а функцијата министер е само привремена. Тоа треба да се разбере, зашто научната мисла треба да биде одржувана и применувана - вели академик Грозданов.

Тој додава дека во минатиот период биле изработени и повеќе економски анализи и предлози, но ниту еден министер досега не се потрудил да ги примени трудовите.

- Создадовме повеќе истражувања за македонската економија. Дадовме идеи, но немаме впечаток дека нив досега некој ги прочитал или ги погледнал. Ова што го работиме не е тајна и секој од надлежните може да дојде и да праша, но никогаш не доаѓаат тука - додава академик Грозданов.

Според првиот човек на МАНУ, за трудовите на научниците и на уметниците од Академијата само малку се знае во јавноста и, како што вели, затоа постои впечаток дека институцијата е затворена.

- Нашата дејност е малку забележана. Отворени сме за се', но тоа што е создадено тука тешко стигнува до луѓето и тие не се свесни за откритијата и анализите што тука се прават. МАНУ секако не ги следи настаните само како дневнополитички случувања. Академијата реагира секогаш кога се отвораат круцијални прашања поврзани со идентитетот, интегритетот и самобитноста на македонскиот народ, името, јазикот. Книги во кои го браниме нашиот идентитет и историја веќе се објавени на француски и на англиски јазик , но јавноста, поради недоволниот интерес од медиумите, не е запозната со тоа. Академиите и во светот работат така - не реагираат секогаш за се' и сешто. Нашите трудови, за жал, не се ударни вести, иако тие се од големо значење за афирмација на земјата во светот.

Поради немањето пари, академик Грозданов вели дека во иднина истражувањата ќе бидат објавувани и на интернет, со цел за и светот да биде запознат со тоа што се истражува тука.

- Многу трудови ги имаме во работни верзии, а немаме пари за да ги печатиме. Има огромна продукција, која се' уште не излегла од МАНУ. Информатиката стекна голем пробив и затоа ќе ја користиме за следење на најновите откритија во светот. Нашата струка мора да биде во тренд со светските научни текови. Треба да се трча во светскиот научен круг. Ако не трчаме, тогаш ќе заостанеме и нема да бидеме актуелни - вели Грозданов.

Тој најави дека до крајот на годинава во издание на Академијата ќе бидат објавени дела од повеќе научни области, како и прв скратен том од голема Македонска енциклопедија.

Тоше ОгњановПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »