логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Квалитетно подготвеното и реализирано македонско претставување во Солун има значаен придонес кон меѓусебното, пред сѐ, културно отворање на двете соседни земји и култури

Томислав Османли, Александар Прокопиев и Вера Стојчевска-Антиќ во Солун

По повеќегодишно отсуство

Тројца македонски автори, писателите Томислав Османли и Александар Прокопиев, како и професорката Вера Стојчевска-Антиќ, учествуваа на штотуку завршениот меѓународен Саем на книгата во Солун, првпат по десетина години отсуство на наши претставници на оваа манифестација. Домаќини од грчка страна им беа академикот Емилиос Тахеос и професорката Ставрула Маврогени, кои со квалитетно подготвениот настан и одлично реализираните настапи, според нашите претставници, создадоа настан што придонесува кон меѓусебното отворање, размени и соработки меѓу двете култури и нивните уметнички и научни дејци.
- Исклучителна беше и организацијата на македонската генерална конзулка во Солун, Маја Апостолова-Балабурска, и на книгоиздателството „Магор“, кое беше своевиден комесар на македонското присуство и претставување на солунскиот Саем на книгата - велат нашите автори.

Во ударен, пладневен термин и во присуство на видни личности од солунскиот научен, културен и општествен живот во неделата настапија македонските автори, кои зборуваа за влијанието на просветителската традиција на солунските браќа во делата на македонските автори.
Стојчевска-Антиќ имаше забележан настап посветен на темата „Химни за св. Кирил“, додека говорник од грчка страна беше проф. Емилиос Тахеос од Центарот за студии на кирилометодиевското културно наследство, професор славист и надворешен член на две балкански академии.
- Рамноправниот настап на двајцата научници, високиот тон на меѓусебна почит и добронамерното спомнување на личното пријателство и научни среќавања со акад. Блаже Конески од страна на акад. Тахеос, но и исклучителното водителство од страна на проф. Ставрула Маврогени од Катедрата за славистички студии на универзитетот „Македонија“ во Солун, на овој настан му дадоа посебен белег, квалитет и значење - велат нашите претставници.

Потоа се читаа песни на македонски јазик и преводи на грчки на песни од Блаже Конески, Матеја Матевски и Јован Павловски во изведба на студентки по славистика на солунскиот универзитет „Македонија“. Презентацијата на двајцата македонски писатели се надоврза на научите презентации и донесе свежи и промислени настапи на Османли и Прокопиев. Тие ги претставија своите романи „Дваесет и првиот“ и „Ѕиркачот“ како современи репрезентативни, наградени и пошироко приопштувани дела на современата македонската литература. Посебно забележан беше настапот на Томислав Османли, писател и преведувач од грчки, кој својата авторска презентација ја оствари со богат исказ на грчки јазик. Писателот Александар Прокопиев, покрај претставувањето на својот роман, ја плени публиката со непосредноста и, говорејќи на македонски јазик, одговори и на повеќе прашања врзани за неговото творештво и карактеристичниот постмодерен израз.

Појавувањето на македонското знаме, штанд и изданија на солунскиот меѓународен Саем на книгата беа овозможени со поканата од Грчката фондација за култура, со ангажманот на генералниот конзулат на Македонија во Солун и поддршката од професорката Маврогени од славистичката катедра на солунскиот универзитет „Македонија“.
По децениското отсуство Македонија имаше свој богато опремен штанд благодарение на одѕивот на дел од македонските издавачи. На македонскиот штанд беа поставени два банера со песна на Гане Тодоровски на македонски и на акад. Блаже Конески, на грчки јазик, како и плакати за настапите на Томислав Османли и Александар Прокопиев. Двајцата наши писатели ги потпишуваа своите романи во превод на англиски јазик (на Марија и Метју Џоунс), кои за оваа пригода ги објави книгоиздателството „Магор“.
Квалитетно подготвеното и реализирано македонско претставување во Солун има значаен придонес кон меѓусебното, пред сѐ, културно отворање на двете соседни земји и култури.

12.05.2015

Извор: Нова македонијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »