логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Блогeрите и твитерџиите ја подигаат граѓанската свест, затоа ги наградуваме!

Заборавени поради друштвените мрежи, блоговите можеби ќе згаснеа во Македонија да не се појавеше Блогираме.мк, агрегатор на блогови кој им даде глас на сите што сакаат да подвикнат и да објават свој текст. Сега, две години подоцна од стартување на платформата, ќе се собереме по трет пат да ги прославиме најдобрите блогери и постови, според гласови на заедницата, на третите Блогираме.мк награди.

 

Блогираме.мк
Personal Website · 2,691 Likes
· Yesterday at 12:43am ·

Некаде 12 саати после отворањето на гласањето излезеноста е одлична имаме околу 220 гласови во некои категории фаворитите ги заземаат очекуваните позиции, но некои се крајно неизвесни!!!

    

Заедно со најдобрите блогови, ќе се наградат и твитерџиите кои придонесоа да се креира една заедница која е доста отворена во својата комуникација, но и доста критична правејќи ја опозиција на власта. Некој можеби ќе каже дека твитерџиите само дигаат галама, но тие сепак се доволно гласни за брзо да го пренесат своето оштро и саркастично гледиште на македонското политичко секојдневие.

    „Анонимноста до одреден степен и слободната и брза комуникација го прават да биде се уште еден медиум каде ќе се слушнат најголемите критики на општествените текови. Што да, го прави на некој начин опозиција, но истовремено и генератор за подигнување на онаа граѓанска свест што треба да ја има секој од нас“, вели Јован Димитров, еден од основачите на Блогираме.мк.

Ако се суди од претходните Блогираме и Twitter награди, тогаш и на третиот собир може да се очекува ентузијастичка дружба кој делува како сите да се познаваат, некои преку блоговите, некои по твитовите. Но, вистината е дека со помош на Twitter, Блогираме успеа да креира околу себе заедница која е подготвена да креира содржина, и поважно, да ја промовира таа содржина.

    „Ако рашириме дефиниција за блог тогаш сметам дека денес секој што е на интернет и создава некоја содржина може да речеме дека е на некој начин блогер. Иако онаа класичната форма можеби полека се губи сепак денес ако ги земеме сите сервиси на кои се креира содржина тогаш е во страшна експанзија. Тука ги сметам не само пишаните ами и оние за звук, видео, фотографија итн“.

Според Јован, Блогираме.мк е направена да биде платформа за сите, да им се понуди можност да се дел од таа агрегирана содржина и да го пренесат својот став, мислење, дело или звук. Блоговите, вели тој, сепак се посебен медиум кој не треба да ги гледа друштвените мрежи како конкурентна платформа, туку треба да ги искористи како „нивен изоставен дел“. Но, за да се стане успешен блогер треба да се има разумен и со квалитетна содржина, наместо со празни постови кои имаат само „шокантни и ред други wow зборови“, а никаква суштина.

Третите Блогираме и Twitter награди се закажани за 13-ти декември, но додека чекате за настанот, може да гласате за вашите омилени блогери, твитерџии и најдобри постови и твитови.

  Извор: http://it.com.mk/blogerite-i-tviterdhiite-ja-podigaat-graganskata-svest-zatoa-gi-nagraduvame/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 694
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1180
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6629
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »