логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Блогeрите и твитерџиите ја подигаат граѓанската свест, затоа ги наградуваме!

Заборавени поради друштвените мрежи, блоговите можеби ќе згаснеа во Македонија да не се појавеше Блогираме.мк, агрегатор на блогови кој им даде глас на сите што сакаат да подвикнат и да објават свој текст. Сега, две години подоцна од стартување на платформата, ќе се собереме по трет пат да ги прославиме најдобрите блогери и постови, според гласови на заедницата, на третите Блогираме.мк награди.

 

Блогираме.мк
Personal Website · 2,691 Likes
· Yesterday at 12:43am ·

Некаде 12 саати после отворањето на гласањето излезеноста е одлична имаме околу 220 гласови во некои категории фаворитите ги заземаат очекуваните позиции, но некои се крајно неизвесни!!!

    

Заедно со најдобрите блогови, ќе се наградат и твитерџиите кои придонесоа да се креира една заедница која е доста отворена во својата комуникација, но и доста критична правејќи ја опозиција на власта. Некој можеби ќе каже дека твитерџиите само дигаат галама, но тие сепак се доволно гласни за брзо да го пренесат своето оштро и саркастично гледиште на македонското политичко секојдневие.

    „Анонимноста до одреден степен и слободната и брза комуникација го прават да биде се уште еден медиум каде ќе се слушнат најголемите критики на општествените текови. Што да, го прави на некој начин опозиција, но истовремено и генератор за подигнување на онаа граѓанска свест што треба да ја има секој од нас“, вели Јован Димитров, еден од основачите на Блогираме.мк.

Ако се суди од претходните Блогираме и Twitter награди, тогаш и на третиот собир може да се очекува ентузијастичка дружба кој делува како сите да се познаваат, некои преку блоговите, некои по твитовите. Но, вистината е дека со помош на Twitter, Блогираме успеа да креира околу себе заедница која е подготвена да креира содржина, и поважно, да ја промовира таа содржина.

    „Ако рашириме дефиниција за блог тогаш сметам дека денес секој што е на интернет и создава некоја содржина може да речеме дека е на некој начин блогер. Иако онаа класичната форма можеби полека се губи сепак денес ако ги земеме сите сервиси на кои се креира содржина тогаш е во страшна експанзија. Тука ги сметам не само пишаните ами и оние за звук, видео, фотографија итн“.

Според Јован, Блогираме.мк е направена да биде платформа за сите, да им се понуди можност да се дел од таа агрегирана содржина и да го пренесат својот став, мислење, дело или звук. Блоговите, вели тој, сепак се посебен медиум кој не треба да ги гледа друштвените мрежи како конкурентна платформа, туку треба да ги искористи како „нивен изоставен дел“. Но, за да се стане успешен блогер треба да се има разумен и со квалитетна содржина, наместо со празни постови кои имаат само „шокантни и ред други wow зборови“, а никаква суштина.

Третите Блогираме и Twitter награди се закажани за 13-ти декември, но додека чекате за настанот, може да гласате за вашите омилени блогери, твитерџии и најдобри постови и твитови.

  Извор: http://it.com.mk/blogerite-i-tviterdhiite-ja-podigaat-graganskata-svest-zatoa-gi-nagraduvame/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »