логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 

  Фејсбук слави 10 години

Популарната интернет-страница имаше огромно влијание и врз другите социјални мрежи како Твитер, Инстаграм и Снапчет
Најголемото име во светот на социјалното поврзување - Фејсбук во вторник слави 10 години од појавувањето во кибернетскиот простор. Оваа интернет платформа која почна од студентски домови, денес има 1,23 милијарди корисници.

Основачот и извршниот директор на Фејсбук, Марк Зукенберг преку соопштение на Фејсбук изјави дека се надева оти следните 10 години ќе и` овозможат на компанијата да го прошири капацитетот. Тој рече дека Фејсбук сака да им помогне на луѓето да решаваат поголеми и поважни проблеми.

Компанијата објави дека нема јавни планови за прослава, но дека оваа пригода е повод многумина да се навратат на метеорскиот подем на оваа популарна интернет-страница и нејзиното влијание врз другите социјални мрежи како Твитер, Инстаграм и Снепчет.

Компанијата се проценува на 157 милијарди долари
Првичното појавување на берзата за Фејсбук во 2012-та покажа неочекувано слаби резултати, но акциите на компанијата оттогаш пораснаа на рекордно ниво. Компанијата се проценува на 157 милијарди долари, повеќе од било која голема фирма со многу поголема историја.

Експертите велат дека главен предизвик на оваа интернет-страница за социјалното поврзување е одржувањето на интересот на младите корисници, кои имаат тенденција кон прифаќање нови технологии, но истовремено и да се задржат и нивните родители кои се во базата на корисниците на Фејсбук.

Независно што носи иднината, Фејсбук веќе остави белег на денешницата – воведе нови термини во модерниот вокабулар.

 

 

 


 Социјалната мрежа Facebook, денеска го слави својот 10-ти роденден. Тој е основан на 4-ти февруари 2004 година и за 10 години стигна до статусот најголема друштвена мрежа во светот со околу 1,23 милијарди корисници месечно.

Facebook има регистрирано над милион различни профили од Македонија (1.060.000) од сите возрасти. Од нив 620.000 се профили на лица од машки пол, а 440.000 се профили на лица од зенски пол. За споредба, бројот на Фејсбук корисници во 2011 година, изнесувал 880.000.

Интересно е што повеќе од половината корисници на Facebook од Македонија, избегнуваат да го откријат својот љубовен статус и немаат наведено дали се во врска, верени или брак, додека 190.000 корисници откриле дека се „во брак“ или „single“.

Бројот на Facebook страници регистрирани од Македонија изнесува 877, а нив ги поддржале над 17 милиони профили, или секој Македонец има лајкнато во просек по 17 страници. Facebook страна со најголем број лајкови е онаа на GRID.mk, додека според активноста на самата страница најпопуларни се Facebook страните на нашиот портал Прес24 и страната на Сител ТВ.

 Македонија
04.02.2014 - 14:56

Извор:   http://www.press24.mk/10-godini-facebook-pres24-megju-najaktivnite-fan-strani-vo-makedonijaПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »