логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 29.01.2014 год.

 Промоција на PRV.MK

Mинистерот за труд и социјална политика Диме Спасов, постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите Нации, Луиза Винтон и деканот на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), Димитар Трајанов ja промовираа првата Андроид апликација наменета за млади prv.mk.


“Денеска сум посебно среќен пред сe како млад човек, а потоа и како министер за труд и социјална политика што промовиравме една алатка со која што на младите невработени лица ќе им се овозможи брз пристап до информациите за слободните места на пазарот на трудот.

И не случајно тргнавме од девизата: “Од информација до кариера”! Идејата е да им помогнеме на младите преку ИНФОРМАЦИЈА да започнат КАРИЕРА! Токму затоа, денеска промовираме една многу интересна и комуникациска алатка, кул Андроид мобилна апликација, и тоа првенствено наменета за младите со многу симболично име prv.mk, директно поврзана со можностите за вработување, пракса и волонтирање кај младите лица.  И самиот збор ПРВ е кратенка од зборовите ПРАКСА, РАБОТА, ВОЛОНТИРАЊЕ”, рече Спасов и додаде:

“Имено, нам како Министерство, младите ни се врвен приоритет, движечка и моторна сила на модерна и просперитетна држава. Оттаму, вложуваме напори, токму на младите да им понудиме брза, навремена и релевантна информација. Го модернизиравме сајтот на Агенцијата за вработување, а од неодамна почнавме на младите невработени лица регистрирани во АВРМ, да им испраќаме и СМС пораки со инфо содржина на многу теми, од активни јавни огласи, до покани за обуки во Работните клубови и така натаму. Фидбекот е фантастичен, резултатите и интересот покажуваат дека тоа е правиот и единствен начин да се допре до нив и да им се испорача квалитетна информација. И оваа апликација е токму тоа, еден канал плус, една дополнителна информација за слободни работи места, можност за пракса или волонтирање... Свесен сум и јас, свесна е и Владата на Република Македонија дека невработеноста е можеби најкомплексниот проблем со кој што се соочуваме. Но, зголемувањето на вработеноста и отворањето на нови работни места се стратешки приоритет на Владата коишто се реализираат преку поширок сет на мерки и активности. Во политиките за вработување, Владата на Република Македонија и Министерството за труд и социјална политика посебен акцент ставаат  на согледување на реалниот број на баратели на работа, на утврдување на структурата на барателите на работа, како и  на креирање на соодветни активни политики и мерки за вработување. Преку новата веб страна на Агенцијата за вработување, мотивационите обуки,  информативните средби и слично, акцент ставивме и на активностите за зголемување на информираноста на работодавачите и на невработените лица за активните мерки и состојбата на пазарот на трудот и можностите на пазарот на трудот. Една од овие активности за подигање на информираноста е и оваа денешнава”.

Во продолжение министерот Спасов потенцираше  дека сите овие заложби на Владата на Република Македонија резултираа со отворање на над 100 илјади нови работни места од 2006-та до денес и намалување на невработеноста од тогашните 38% на историски најниското ниво од 28,7 %.

“Ќе признаете дека ова не е мала работа и токму ова ни дава мотив да продолжиме и натаму со ова темпо, а денеска од овде од ова место и овој убав повод сакам да ги поттикнам младите луѓе и да им порачам да бидат упорни, настојчиви, да веруваат само во себе и во своите вештини и способности, да се информираат и да ја користат prv.mk.

Во оваа прилика би сакал да им заблагодарам на UNDP и Програмата за развој на Обединетите Нации со чија што поддршка ја направивме оваа апликација, но и на вредните и талентирани студенти од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и на нивниот декан бидејќи зачетокот на идејата за ова наше првенче, а и името на продуктот доаѓа токму од младите.

Живееме во ултра динамичен свет на размена на информации, преплавени сме со проток на информации од различни извори: медиуми, социјални платформи, Facebook, Twitter и така натаму и ние со оваа апликација само се обидуваме да го следиме ритамот и очекувањата на младите”, заврши Спасов.

 Извор:  http://www.mtsp.gov.mk/default-mk.asp?ItemID=0ADDA18ACC07D04ABD242FFD0FEDA1D0Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »