логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Biblioteka.vo.Babino.jpg
Скопје, 2 јануари 2014 (МИА) - Со фонд од над 20 илјади наслови, бесценето книжно богатство, располага библиотеката „Ал-би“ во селото Бабино, Демирхисарско. во централна Македонија.
Иако има само 33 жители, според пописот од 2002 година, лоцирано на 150-тина километри од Скопје, библиотеката брои 3.000 читатели, а годишно ја посетуваат по 3.500 вљубеници во природата и убавиотзбор.
Со финансиска поддршка на Министерството за култура, во рамките на Годишната програма за остварување национален интерес во културата, го испечати второто издание на пасош со наслов „Пасош за влез во татковината на книгата“, по илјада примероци на македонски и англиски јазик.
Според нејзините менаџери, благодарение на книгата библиотеката станува возбудлива туристичка дестинација.
Основана е во 1882 година, а сместена е во стара импозантна камена двокатница на крајот од селото. Во оваа „татковина на книгите“ покрај многуилјадниот насловен фонд се чуваат и ракописи и документи од особено значење за национално ослободителната војна и Илинденското востание, како и друг библиотечен материјал што се однесува на просветата, културата, економската и политичката историја на Македонија. Тоа се изданија печатени до крајот на 1946 година, првите изданија на делата на видни југословенски писатели, први изданија на делата на класиците на светската литература, изданија на книги што се печатени во тираж помал од 200 примероци, книги и периодични публикации забранувани и конфискувани книги, книги со ракописни забелешки и посвети на автори, како и ракописи на македонски најзначајни автори.
Токму поради ваквото богатство со акт од 2004 година на Министерстеото за култура библиотеката е прва во државата која исполнува посебни услови за основање и работа и внесена е во адресарот на невладини организации за соработка со Собранието на Репубпика Македонија.
Во фондот на библиотеката се чуваат и првите македонски изданија по ослободувањето, голем број весници, списанија, публикации, звучни записи, научно-истражувачки проекти, географски карти, фотографии и сл. Најголем број од книгите се од обпаста на книжевноста, историјата, психологијата, педагогијата, музичката уметност, лингвистиката и друго.
Во тек е постапка за утврдување на библиотеката како неформална културна резиденција, како и изработка на елаборат за валоризацијата на библиотечната збирка.
Инаку, најголем број од книгите се печатени во културни центри ширум светот како Белград, Загреб, Виена, Женева, Лајпциг, Минхен, Багдад, Техеран, Дамаск, Истанбул, Москва и Санкт Петербург. Библиотеката има плодна соработка со голем број институции и поединци во државата и во странство, а меѓу нејзините пријатели се и Светска банка, УНЕСКО, Центарот за конзервација и реставрација „Монт Оливет“ од Италија, Конгресната библиотека во Вашингтон, Британската библиотека во Лондон.
Од неодамна во состав на библиотеката е отворена етно-соба и изграден е првиот приватен амфитеатар.
Амфитеатарот е изграден од вештите раце на ѕидарите од Пустец. Располага со капацитет од 150 седишта и е свртен кон Сонцето како еден од најсилните белези на се што е македонско. Тоа е место каде се случуваат промоции, предавања, книжевно-публицистички трибини, литературни читања и музичко-сценски настапи.
Етно-собата, пак, е со површина од 16 метри квадратни и во неа се сместени повеќе од 120 експонати изработени од материјали како дрво, платно, бакар, месинг и керамика и го отсликуваат ова поднебје со целата негова естетска и музејска вредност.
За негувањето на култот кон книгата во ова живописно место со прекрасна природа сведочи и членската карта која се издава во вид на пасош како симболичен влез во татковината на книгите. Во нејзината архива се заведени 3.000 читатели и просечно 3.500 посетители годишно кои наминуваат случајно или намерно.
Бибпиотеката „Ал-Би“ е носител и на наградата „Крсте Петков Мисирков“.
Бабино, ќе речат, постојано чека гости - оние што тргнале, но и оние што се уште не знаат дека се очекувани. Тие треба да бидат подготвени да уживаат во боите на природата и убавината на книгата.
Вистински творечки феномен претставува и Демирхисарската област со своите преку 70 автори. Низ пределот поминува реката Црна, најдолгата десна притока на Вардар. Областа е накитена со живописните планини Илинска, Плакенска и Бигла. Во нивните пазуви се сместени и Слепчанскиот, Журечкиот и Топличкиот манастир во кои низ вековите се одвивала богата книжевно-препишувачка дејност.

ва/паг/13:12- МИА

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »