логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Датум: 29.12.2013, 16:50
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ЕKСПЕРТИТЕ

Тектонски поместувања го оштетија манастирот во Kурбиново
Тектонски поместувања на подот, пукнатини на градбата и на ѕидното сликарство, пожолтување на фреските во манастирот во Kурбиново, се само дел од оштетувањата врз архитектурата и црковната уметност што ги евидентирале експерти од битолскиот Завод и музеј. Во истражувањето за состојбата на манастирскиот бисер од 12 век вклучени се експерти од Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија.

-Направивме комплетна документација за состојбата и генерален заклучок е дека храмот е во многу нестабилна состојба. Врз архитектурата и ѕидното сликарство постојат многу пукнатини со прогресивен тек. Има и пукнатини на партерот, се работи за тектонски нарушувања на самата почва на која лежи храмот. Идната година ќе треба да се направи испитување на теренот и на јачината на ѕидните маси - вели Ристо Палигора, историчар на уметност во Заводот и музеј - Битола.

Ваквата детаљна анализа ќе помогне за изработка на прецизен проект за конструкциско зајакнување на храмот и понатамошна санација на ѕидното сликарство кое се вбројува во највредните дела што византиското фрескоживописување ни ги оставило во наследство.

Но, проблем се јавува и со пожолтувањето на фреските од извесен премаз кој бил користен во 2004 година од Републичкиот завод за заштита на спомениците. Палигора вели дека во документацијата со која располагаат не пишува прецизно што било користено.

- Најголем дел од фреските се пожолтени како стара хартија, а во горните делови каде што не стигнале, можеби немале скеле доволно високо, останала оригиналната боја. Треба да се види со што е премачкано, дали е некој вид лак или фиксатив, за да може да се отстрани - додава Палигора.

Манастирот „Св. Ѓорги“ во Kурбиново, Преспа, се вбројува во најзначајните културни богатства на Македонија.

Препознатливата фреска „Ангелот од Kурбиново“ се наоѓа на заднината од банкнотата од 50 македонски денари.

За почетните истражувачки активности Министерството за култура издвои 150.000 денари.

Велушина - најстарата црква во регионот

Битолскиот Завод и музеј во годината што изминува интервенира со повеќе од 50 проекти за заштита на културното и историското наследство. Меѓу нив се и археолошките испитувања и дренажната заштита на манастирот „Света Богородица“ во село Велушина, за кој, според наодите, се очекува да се докаже дека е најстариот црковен објект во поширокиот регион.

- Од она што се гледа на површина имаме фаза од 10 век, па натаму, но од ископите под земја тие се надвор од таа концепција, па веруваме дека тука се наоѓа и ранохристијанска црква зашто многу елементи, камења, капители од стар иконостас се вградени во ѕидовите на средновековната црква. Секаде каде што се обидовме да ги спроведеме каналите наидовме на археолошки наоди - вели Палигора.

Истражувањата и заштитата ги помогна Министерството со 400.000 денари. Во иднина се очекува ова да биде една од најважните културни туристички атракции во регионот на Битола.

Жанета Здравковска - Дневник

 http://www.dnevnik.mk/?ItemID=E1923DCA98B05C45B4FEEF4B7ACE71C2Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »