логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Kvodaritelna.jpg

 Kvodaritelna.jpg

 Скопје, 06.12.2013 год.- Крводарителна акција во општина Кисела Вода

Kvodaritelna.jpg

Kvodaritelna.jpg

Под мотото “Капка крв, спасува живот”, на празникот на св. Амфилохиј Икониски (6-ти декемви 2013 год. ),  успешно се реализираше крводарителската акција, во организација на општина Кисела Вода и Општинската организација на Црвениот крст - Кисела Вода.  33 хумани луѓе од вкупно 40 пријавени, вклучително и претставници од општинската администрација и месните заедници, на дело го покажаа своето човекољубие и даруваа од оваа драгоцена течност.
Вакви крводарителски акции, општината Кисела Вода во соработка со Општинската организација на Црвениот крст- Кисела Вода организира редовно, на секои три месеци.

 Kvodaritelna.jpg

   Kvodaritelna.jpg

 Kvodaritelna.jpg 

     ДРУГО:

Почна акцијата за садење дрвја на улиците и булеварите

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со градоначалникот на општина Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ, Претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, државниот секретар во Министеството за животна средина и просторно планирање, Соња Лепиткова и директорот на ЈП „Паркови и зеленило" Душко Авировиќ, денеска со садењето осумдесетина листопадни садници во дрворедите од двете страни на булеварот Борис Трајковски, ја почнаа акцијата за садење дрвја во дрворедите на улиците и на булеварите низ сите 10 скопски општини.

  Kvodaritelna.jpg

 Kvodaritelna.jpg

 Kvodaritelna.jpg
Станува збор за акција  на Градот Скопје и на ЈП „Паркови и зеленило“  која  ќе трае до крајот на месец март, во која ќе се обноват веќе постојните дрвореди по улиците или булеварите или ќе се оформат нови дрвореди на улиците и булеварите кои се во надлежност на Градот. За успешна реализација  на оваа акција Градот изготви проект на кој се работеше 3-4 месеци. 

  Kvodaritelna.jpg

6.12.2013 год.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »