логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

  Датум: 04.12.2013, 20:37

СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ СОЗДАВААТ KНИЖЕВНИ ФЕНОМЕНИ

И од статус на „Фејсбук“ се прави книга

Марина Лазаревска

Повеќе од 30.000 лајка на текстови на нејзиниот блог беа причина еден издавач деновиве тие текстови да ги собере во книга. Kај нас „Фејсбук“, но и други социјални мрежи придонесуваат за инстант-популарност на одредени автори, кои во други околности би почекале за да објават книга. Иста е состојбата и во други земји во светот. Благодарение на интернетот, никогаш не било полесно да се пишува и да се објавува. Kај нас најнов е примерот со текстовите на младиот Дарко Лешоски за чија прва збирка поезија се чекаше ред, а не се памети толку многу присутни на промоција на книга. Сето тоа деновиве предизвика лавина жестоки дискусии на социјалните мрежи:

Рецепт за успех

Дали еден лајк на „Фејсбук“ може да натера некого да отиде на нечија промоција, да купи нечија книга, да ја прочита или да ја разбере? Дали пишувањето на блог може да биде литература. Дали фејсбук-трендот сам по себе е погубен за кревањето на културната свест или е инстант-медиум кој го заробува квалитетот? За издавачите, тоа е рецепт за успех, а за одредени професори, писатели и критичари така се девалвира книжевноста.

- Не знам дали воопшто ќе објавев книга доколку не постоеше интернетот. Веројатно ќе се задоволев со пишувањето лично за себе зад затворени врати. Одлуката за промовирање преку интернетот како медиум беше спонтана и никогаш крајната цел не беше себепромоција. Меѓутоа, без никаква реклама, така анонимно, текстовите и цитатите беа споделувани, цитирани и бројот на фановите на страницата стана огромен за кратко време. Ова го вели младата Марија Јаневска, која на својот блог објавува под псевдонимот Лајла Грејс и која вчера ја промовира својата прва книга во издание на „Три“.

Таа има 30.000 обожаватели на својата фан-страница на „Фејсбук“, со што не можат да се пофалат големите писателски имиња кај нас. Еден од најпознатите писатели има едвај 5.000.

Јаневска, која е фармацевт по професија, вели дека поради поддршката од обожавателите, ќе продолжи да ги споделува со нив нејзините мисли. Таа додава дека откако објавила дека сака да ги издаде во книга, се сретнала со повеќе издавачи и добила различни понуди.

Од издавачот „Три“, кој само пред неколку месеци објави книга со статусите од „Фејсбук“ на нашиот амбасадор во Виена, Ѓорѓи Филиповски, велат дека интернетот и социјалните мрежи навистина им овозможуваат на младите и талентирани пишувачи да дојдат до израз, да се обратат некому, а тоа (за жал или за среќа) понекогаш е многу поефикасно средство отколку книгата.

- Да се има блог, страница или профил на некоја од социјалните мрежи овозможува, пред с`, авторот да се обрати до некоја публика и да се поврзе со неа, а со текот на времето и да собере голем број заинтересирани читатели, кои со нетрпение ќе очекуваат нешто ново. Понатаму, објавувањето на овие и следните трудови на овие автори се официјализирање, односно чекор напред кон градењето некоја писателска кариера, а веројатно ќе претставува и вистински тест за тоа колку овие автори навистина успеваат да допрат до публиката. Во случаите на кои сме сведоци ние, тоа навистина е рецепт за успех – вели уредникот на „Три“, Бојан Саздов.

Пасивна младина

Социологот Бојана Наумовска од Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања вели дека социјалните мрежи создаваат можност секој да може да влијае врз креирањето на јавното мислење, а особено личностите што се повеќе препознатливи како актери, пејачи, професори.

- Ако зад некого стојат такви личности, тие може да придонесат за зголемување на нивната популарност. Тие со тоа што некого ќе пофалат или ќе искритикуваат придонесуваат многу во креирањето на јавното мислење за тој човек – вели таа.

Наумовска додава дека многу е лесно да се стисне лајк бидејќи, според нивните последни истражувања, младите се постојано на „Фејсбук“. Но, постојат две групи луѓе.

- Тие што се постојано на „Фејсбук“, за да има смисла нивниот ден, мора да прочитаат нешто интересно, некое споделување и слично. Од тие луѓе не можеме да очекуваме многу во иднина за разлика од оние што го користат за договарање, информирање на брзина и слично. Постои голема разлика меѓу овие две групи. Првата група е многу голема и кога ќе разговарате со тие луѓе во реалноста, тие не сакаат да зборуваат и се доаѓа до заклучок дека ништо не ги ни интересира. На една ваква младина ~ е многу едноставно да стисне некаде лајк. Тоа не значи дека некогаш ќе купат некоја книга, дека ќе ја прочитаат или дека ќе ја разберат, туку, едноставно, само заради тоа што некој стиснал дека му се допаѓа нешто, и тие го сториле истото. Тоа не може да биде слика на една реална вредност што трае – заклучува Наумовска.

Извор:  http://www.dnevnik.mk/?ItemID=398ECA5513F06642BCF22204179EA5FD

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »