логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Потпишан Меморандум за соработка за зголемување на фондот на аудиокниги
Понеделник, 02 Декември 2013 15:08
Е-пошта Печати PDF

Потпишувањето на Меморандумот, како што истакна министерката за култура, ќе овозможи да се дефинираат обврските и одговорностите што треба да резултираат со зголемување на фондот на аудиокниги во Одделението за слепи и слабовидни лица при НУБ „Св. Климент Охридски“ - Скопје, што ќе придонесе за унапредување на правата и потенцијалите на лицата со оштетен вид ...

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, генералниот секретар на Националниот сојуз на слепите лица Стерија Димов, директорот на Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ Горан Јакимовски и претставници на електронските медиуми и на Клубот на оратори потпишаа Меморандум за меѓусебна соработка за зголемување на фондот на аудиокниги во Одделението за слепи и слабовидни лица при НУБ „Свети Климент Охридски“ - Скопје.

Потпишувањето на Меморандумот, како што истакна министерката за култура, ќе овозможи да се дефинираат обврските и одговорностите што треба да резултираат со зголемување на фондот на аудиокниги во Одделението за слепи и слабовидни лица при НУБ „Св. Климент Охридски“ - Скопје, што ќе придонесе за унапредување на правата и потенцијалите на лицата со оштетен вид.

- Министерството за култура, преку националните установи-самостојни театри и центри за култура кои во составот имаат професионален театар, ќе ги обезбеди потребниот ангажман и динамиката на активностите на вработените во овие установи во врска со снимање книги во аудиоформат, а ќе обезбедиме и целосна функционалност на тонското студио во Одделението за слепи и слабовидни лица при НУБ „Св. Климент Охридски" - Скопје во коешто ќе се врши снимање на книгите во аудиоформат. Истовремено ќе се овозможи библиотечниот фонд на Одделението за слепи и слабовидни лица при НУБ „Св. Климент Охридски" во Скопје да се користи и надвор од библиотеката“ - истакна Канческа-Милевска.

Таа додаде дека Владата на РМ својата грижа за лицата со посебни потреби, односно за слепите лица и за лицата со оштетен вид ја потврди со формирањето на библиотечниот центар во рамките на НУБ „Св. Климент Охридски”, кој овозможи доближување на книгата до широк круг визуелно хендикепирани читатели во Македонија.

- Со основањето на ова одделение, во рамките на издавачката дејност се создадоа услови за лицата без вид и за слабовидните лица постојано и континуирано да се издава секако вид литература и таа да се користи во образовни, информативни и стручни цели - подвлече министерката за култура.

Во изминатиот период во рамките на издавачката дејност на Одделението се работеше на специјалното издание за слепи и слабовидни лица отпечатено со Брајово писмо, „Наш збор”, како и звучното списание „Панорама”, кои се гласила на Сојузот на слепите на РМ, а неодамна излезе од печат и книгата „Мојот живот без вид” од основачот на Сојузот на слепите, Димитар Дерменџиев, како и 10 други звучни книги.

Двајцата министри се заблагодарија за поддршката на партнерите-потписници на Меморандумит: МРТ, Канал 5, Сител, Аласт М, 24 Вести, Сити радио, Клуб ФМ, Спортско радио, во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со хендикеп.

 Извор: Министерство за култура

Друго:

 http://www.mtsp.gov.mk/?ItemID=B71E556CCACA8F44BF6C3954291A93A3Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »