логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 tv-televizija-600x432

Купивте нов телевизор и среќни сте што ќе имате подобра слика. Дали знаете дека повеќето модерни телевизори имаат можност да ве набљудувааѕ и да ги известуваат огласувачите кои се вашите омилени програми. Дури можат и да ве снимаат додека седите пред нив, при што не постои копче кое може да го исклучи снимањето!
tv-televizija-600x432Можеби звучи како заговор или како сценарио за футуристичи научно фантастичен филм, но новите телевизори навистина можат да ве шпиунираат.

Дејли меил пишува дека – додека вие во пижами грицкате нешто пред телевизорот, некој на другата страна на светот кој може да биде криминалец или претставник на голема корпорација, може да ве гледа, да слуша што зборувате и да следи што и кога гледате на ТВ. тајни и интима повеќе нема – се се знае! се разбира, во случај да имате нов „паметен“ телевизор со рамен екран.

Минатата недела во Британија,  IT експертот Џејсон Хантли утврди и докажа дека неговиот LG телевизор ја загрозува приватноста на неговото семејство.

Открил дека овој телевизор испраќал на производителот во Кореја податоци за сите емисии кои се гледаат на него. Кога прочачкал Џејсон открил дека истата таа фирма на огласувачите им нуди инфо и тоа за големи пари гарантирајќи им дека ќе им дадат релевантни податоци . Она што го шокирало е што не само што гледал туку снимки имало и од семејни прослави и собирања во неговиот дом.

Паметните телевозори кои се на интернет се исто како компјутерите – имаат двосмерна комуникација и така е лесно да се влезе во нив и да се добие податок за сопственикот па дури и да го снима. Она штоплаши е што нема копче каде да ја исклучите оваа опција. На компјутерите можете – има програми апликации за да се заштитите – на телевизорите нема, вели Џејсон.

Извор: http://mkd-news.com/vnimavajte-vashiot-televizor-mozhe-da-ve-snima/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »