логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Велес горд на младите кошаркари


Ренато Темелков (14) и Донче Бојчев (13) се двајца млади кошаркари од Велес и моментално играат во КК.Борец Баскет - Велес. Заедно тренираат веќе четири години. Почетоците на младите кошаркари им се во различни клубови, Донче почнал во КК Јуниот а Ренато во КК Ангели.

Љубовта кон кошарката и  извонредниот телент веднаш бил забележан. Според  спортските работници  првите две сезони ги одиграле просечно и не оствариле некој поголем успех, иако уште тогаш биле лидери на екипата со уште неколку поединци. Но, претходната сезона ја завршиле на третата позиција од 10 екипи во лигата до 14 години. Од таму продолжиле во плејоф, каде биле елиминирани во осминафиналето.
Таа година Ренато Темелков постигнувал во просек 43 поени по натпревар. И тоа против
КК.Струмица 65 поени, КК.Црн Дрим 45, КК. Киндер Баскет 42, КК.Јуниор 42 и КК МЗТ Скопје 46 поени.
Бојчев  пак нема толку постигнати кошови но затоа асистенциите се негов заштитен занк. Секој одигран натпревар Бојчев  во просек  има постигнато по 10 поени и по 6-7 асистенции.

Дека овие млади таленти  се забележани од спортската јавност во Велес говори и податокот дека  минатата година Темелков е одбран за надежен млад спортист од Сојуз на спортови!

Значајно за двајцата млади кошаркари е што тие летово  беа дел од  репрезентацијата до 14 години.  
Оваа година тие не играат заедно поради нови правила од Кошаркарската Федерација (двајцата не се иста генерација). Ренато (иако генерација 1999) оваа година игра во:
Генерација 98 (капитен), генерација 96 (прва петорка), и трета лига мажи исто во Борец Баскет, по просек таму игра 25 минути, постигнува 8-10 поени.
Бојчев игра во генерацијата 2000. Таму е капитен на екипата, а истовремено и лидер со помош на други играчи кои воопшто не се за потценување и напротив подеднаква улога имаат во тимот.

 

 

Извор:  http://lisica.mk/index.php/veles/glavni-vesti/4443-kosarkari.htmlПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »