логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

ПОДНЕСЕНИ СЕ АПЛИКАЦИИТЕ ЗА ЗАШТИТА И ДО УНЕСКО


Ќе си ги брендираме ората и песните од предците


"Заштитувањето на духовното добро ја промовира државата, ја прави препознатлива, а со самото тоа носи и економски бенефит. Во светот пак, велат, да, тоа е стар народ има обичаи и песни кои се негуваат со векови", посочуваат од Националниот комитет на Меѓународниот совет за традиционалната музика


Десетици македонски ора, песни, дијалекти, приказни, обреди..., па и анегдоти во кои главниот лик е Мариовецот Итар Пејо, се под заштита на државата. Оваа листа постојано се надополнува, а во тек е и процес со кој се бара дел од ова духовно богатство кое е пренесувано од генерација на генерација, и е сочувано од нашите предци до денес, да биде заштитено и од УНЕСКО. Од Националниот комитет на Меѓународниот совет за традиционалната музика ИЦТМ посочуваат дека според строгите критериуми на светската организација услов за да бидат запишани на листата на УНЕСКО засега исполнуваат само неколкуте духовни добра од Македонија и за нив е веќе поднесена и апликација која се уште се разгледува.

"Во 2011 година Македонија аплицираше со долнополошко двогласно машко пеење Гласоечко" и тоа за ургентна листа поради опасност од исчезнување, но и со машкото оро Копачка" и ритуалот Четрсе" - празнување на 40 великомаченици (Младенци) во Штип за репрезентативната листа. Покрај самостојно, Македонија се вклучи и во заедничка апликација - за празнувањето на Ѓурѓовден заедно со уште шест земји иако овој празник се прославува во вкупно 12 држави во светот. Македонија ќе учествува уште во две мултинационални апликации - Мартинки" и Анегдотите на Настрадин оџа". За да може да аплицира едно добро, тоа треба да биде заштитено и од државата, велат од Националниот комитет на Меѓународниот совет за традиционалната музика ИЦТМ.

Сепак, иако Македонија уште пред 10 години ја потпиша конвенција за заштита на нематеријално културното наследство донесена од УНЕСКО, процесот од аплицирање до ставање на листа е долга процедура. Од Националниот комитет на ИЦТМ велат дека често во одлуката кое добро да се впише на листата има и политички влијанија. Годишно до УНЕСКО според претседателката на Националниот комитет на ИЦТМ Велика Стојкова-Серафимовска се поднесуваат илјадници апликации од цел свет. Од регионот на Југоисточна Европа најмногу добра на Унесковата листа има од Хрватска, дури 13. Пеењето Клапа е веќе бренд во Хрватска, туристичка атракција од која државата има е економски бенефит во туризмот. Бугарија има 2, Албанија и Грција 1, а Романија 3. Повеќето од државите на Балканот немаат ниту аплицирано.

"Придобивката од впишувањето на Унесковата листа е всушност и признавање на посебноста на една заедница на светско ниво. Заштитените добра можат да бидат и брендирани. Во светот,пак, велат, да, тоа е стар народ има обичаи и песни кои се негуваат со векови. Нашата цел е да се мобилизира целата заедница која е носител на тие добра. Таа да сака да биде заштитена. Заштитувањето на доброто, пак, ја промовира државата, ја прави препознатлива, а со самото тоа носи економски бенефит", велат од Националниот комитет на ИЦТМ. (Д.Т.)

Од 2006 впишување на национална листа
"Во Македонија од 2006 стартува впишувањето во национален регистер на духовни добра, а целиот процес е координиран од Управата за заштита на културното наследство. Ова е долготраен процес бидејќи е потребно да се изработи елаборате во кој треба да се образложи зошто едно добро е важно да биде впишано на национална листа, а независна комисија формирана од експерти го оценува елаборатот и некогаш и го одбива или го враќа на дополнување. За нешто да биде впишано на националната или на интернационалната листа, пред се е потребно локалната заедница да се идентификува со тоа добро, да го смета за свое наследство, да е уникатно. Независно дали се работи за обичај, пеење, оро...тоа треба да се практикува се уште во локалната заедница, но не како изведба на сцена да не е институционализирано, или направено за потребите на манифестацијата, како што е случај со Тешкото или Галичката свадба ", велат од ИЦТМ.

И коледарското пеење под заштита на државата
Дел од нематеријалните (духовни) добра кои се впишани во националниот регистер или се во процедура на впишување се и Водици како процесија, празникот Ѓурѓовден, жетварското пеење, обичаите Велигденски кули од Македонски Брод и Иванка од Ресен, коледарското пеење, тажачки, додолските песни, обредните игри русалии, Вевчанскиот карневал... В година на оваа листа ќе се најдат и тамбурата и кавалот.

Извор: ВечерПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »