логоFacebookTwitterYouTubeeMail04_marsej_izlozba-320

Изложбата, која е во рамките на македонското претставување во Марсеј - градот кој годинава го носи епитетот „европска престолнина на културата“, ја отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Во своето обраќање пред многубројните посетители таа истакна дека е ова извонредна можност за граѓаните и посетителите на Марсеј да се запознаат со македонското богатство од рачно изработени носии кои ги отсликуваат македонската традиција и македонските обичаи.

„Македонија отсекогаш била точка на среќавање на најразлични етноси со различни уметнички, религиозни и културни вредности, а материјалните докази од ова присуство денеска кај нас живеат во боите на народните носии, во одблесокот на накитот, во ритуалноста на обичаите...

06_marsej_izlozba-640

Носиите украсени со скапоцени камења и седеф, како и уникатните парчиња филигран, претставуваат природна симбиоза меѓу вештината на занаетчиите и безвременскиот допир на уметничката креација. Затоа чувствувам неизмерна гордост што пред вас вечерва се артефактите кои се сведоштво за нашето минато, но и за нашата грижа за вредностите што ги наследивме од претходните поколенија“, истакна Канческа-Милевска.

05_marsej_izlozba-640

„Вечерва Македонија е во Марсеј, додаде министерката за култура, а само за неколку дена ќе бидеме и во Ница, на Седмите франкофонски игри, што доволно говори за желбата да се надминат сопствените граници и да се даде искрен придонес во градењето на заедничкиот, европски идентитет“.

07_marsej_izlozba-640

09_marsej_izlozba-640

08_marsej_izlozba-640

На отворањето на изложбата му претходеше настапот на македонскиот перкусионист Зоран Маџиров, кој на оригинален начин, преку музицирањето на шишиња, ги обедини ритмите на македонската традиционална музика со класичната музика и со џезот, предизвикувајќи воодушевување придружено со бурен аплауз од многубројната публика.

Изложбата „Традиционални носии и накит од Македонија“ и настапот на Зоран Маџиров предизвикаа голем интерес и кај медиумите, кои во голем број ја проследија презентацијата на македонската култура.

012_marsej_izlozba640

Во музејот „Куќа на занаетчиството и уметничките занаети“ министерката се сретна со директорот Жослин Грендорж-Забала и со Жак Рока Сера, заменик-градоначалник на Марсеј и претседател на музејот. На средбата, претседателот на музејот го истакна задоволството што изложбата на македонски носии и накит е 200-тата изложба презентирана во 30-годишното постоење на музејот и изрази желба македонската култура и во иднина да биде дел од програмата на овој музеј. Министерката за култура се заблагодари за гостопримството и истакна дека преку изложбата посетителите ќе се запознаат со традицијата и со обичаите на народите од Република Македонија.

Претходно, денеска, министерката Канческа-Милевска оствари средба и со сенаторот и градоначалник на Марсеј,  Жан-Клод Годен.

 

Извор: Министерство за култура на Р.МакедонијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

« »