логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Четириесет проекти од областа на креативни индустрии кои беа пријавени на конкурсот на Министерството за култура се селектирани и ќе добијат финансиски средства за своја реализација


Имавме можност да пробаме млеко и сирење од македонскиот бадем, да слушнеме музика од македонските инструменти и да се воодушевуваме од македонскиот дизајн за мебел... Вчера македонските креативци и официјално добија потврда за финансиска поддршка од Министерството за култура на РМ за своите проекти.

На почетокот од годината Министерството за култура објави Конкурс за финансирање на проекти во областа на креативните индустрии чија цел беше да ги стимулираме граѓаните и сите креативци во нашата држава да креираат. Пристигнаа 204 апликации на национални и локални установи, здруженија на граѓани, фондации и други правни и физички лица. Селектирани се вкупно 40 проекти кои промовираат различни иновативни уметнички форми и кои содржат препознатливи естетски вредности, одржливи проекти кои имаат стабилна финансиска стратегија, претприемнички дух и се во функција на привлекување на работна сила. Се работи за проекти со кои се дизајнираат и промовираат нови технологии и во кои се користат традиционалните вештини и ресурси...", потенцираше вчера Елизабета Канческа -Милевска, министерката за култура на РМ.

Вкупниот буџет за сите 40 проекти изнесува околу 3 милиони денари. Четири проекти се на национални и локални установи (Дом на културата - Делчево, Музеј Кратово, Завод за заштита на спомениците на културата и музеј Охрид и НУ Археолошки музеј Скопје), а останатите 36 се на здруженија, фондации, правни и физички лица.

Благодарен сум што министерството ги препозна предизвиците кои стојат на патот на глобалниот пазар во однос на креативните индустрии како битен сегмент во развојот на иднината. Здружение на графички дизајнери конкурираше со проект за валоризација на македонски производи. Затоа одлучивме заедно со Министерството да се воспостави државна награда за дизајн која е предвидено да се реализираат во 2014, а голем дел од компаниите веќе се вклучени во организација", истакна Лазе Трипков. Анита Гајтановска, пак, со својот проект ќе реализира цела една линија од садење на семе на хељда до негова употреба во изработка на мебел.

Проектот на Даниела Симоновска од Кластерот за мода и дизајн, пак, се однесува на изработка на ткаени и плетени производи, додека Никола Воинов и Александар Тулевски го претставија својот проект за керамички чаши, со кој направија спој на локален материјал со нов дизајнерски пристап.

Вниманието на присутните вчера го привлече и Дејан Спасовиќ со своја палета на инструменти изработени од челик, керамика и дрво...за кои како што вели постои голем интерес не само во државата туку и надвор.

За поттикнување на секторот креативни индустрии Министерството донесе и развојна стратегија, а формирана е национална комисија. Во план е да се обезбеди и простор за креативност, каде што ќе се изработуваат прототипи и модели кои потоа би биле пласирани.

(Д.Т.) Вечер

Фото:Н.БатевПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »