логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Четврток, 25 Јули 2013 10:41    Наставниците и соработниците од високообразовните и научните установи кои активно творат во областа на ликовната, драмската и музичката уметност, архитектурата, филмот и книжевноста и ја промовираат Република Македонија на престижни светски настани може да се пријават на Конкурсот за доделување еднократни финансиски средства наменети за творечки дејности реализирани во 2012 година.
Овој конкурс веќе го распиша Министерството за образование и наука во соработка со Министерството за култура.
На денешната прес-конференција министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, информираше дека може да се пријават оние што учествувале или настапиле на фестивал кој е член на Европската асоцијација на фестивали, што учествувале на меѓународен проект и манифестација надвор од Република Македонија како национален претставник или учествувале или настапиле на меѓународен проект и манифестација надвор од Македонија каде што изборот на учесниците се објавува со конкурс, аудиција или селекција.
- На Конкурсот може да се учествува со доставување пополнета пријава, доказ за учество или настап на некоја од споменатите активности и копија од уверение за државјанство на Република Македонија. Документите, во два примерока, се доставуваат до МОН, најдоцна до 30 септември - рече Ристовски и додаде дека документите ќе бидат разгледани од комисија формирана од Министерството.
За оваа намена се обезбедени финансиски средства од Буџетот на Република Македонија за 2013 година, а надоместот за творечки дејности е во еднократен бруто-износ од 30 илјади денари по наставник/соработник.
Ристовски потенцираше дека бројот на субвенции не е ограничен и ги повика сите заинтересирани да аплицираат.
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска потенцираше дека овој проект ја покажува комплементарноста меѓу културата и образованието како сооднос кој неизоставно влијае врз унапредувањето на знаењата и афирмирањето на културата во светот.
- Наградата што ја предвидува овој проект со сигурност ќе влијае врз подигнувањето на капацитетите на наставничкиот кадар и ќе биде своевидно признание и поттик за посветено создавање нови генерации уметници. Проектот „Творечки субвенции“ е уште една потврда дека Владата, МОН и Министерството за култура безрезервно обезбедуваат поддршка за развој на творештвото, за квалитетно образование и за меѓународна промоција на културните вредности што ги поседуваме како држава - рече Канческа-Милевска.
Таа потсети дека Министерството за култура редовно во своите програми од национален интерес дава поддршка на проекти зад кои стојат професори од уметничките факултети во Македонија, како: Симон Трпчески, Живоин Глишиќ, Гордана Јосифовска, Олег Кондратенко, Слободан Унковски, Дејан Пројковски, Венко Андоновски, Јордан Плевнеш...


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »