логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Средба на Претседателот на БАН акад Стефан Воденичаров со акад. Владо Камбовски, претседател на Македонската академија на науките и уметностите

На 20.06.2013 година, во Бугарската академија на науките се одржа средба помеѓу претседателот на БАН акад Стефан Воденичаров и претседателот на Македонската академија на науките и уметностите академик Владо Камбовски.

Шефовите на двете научни институции се договорија за соработка во шест научни насоки. До септември 2013 г. ќе бидат определени бугарските научници што ќе се вклучат во идните заеднички проекти, а на крајот на септември Бугарската академија на науките ќе биде домаќин на заедничка средба на раководителите на сите овие проекти. Претседателите на двете академии ќе преземат конкретни ангажмани и план – програми, со очекуваните резултати од заедничката научна работа.

На средбата акад Стефан Воденичаров и акад Владо Камбовски се договорија архивите на двете академии да бидат отворени за бугарските и за македонските истражувачи.

По идеја на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Владо Камбовски, во Скопје ќе биде организирана средба на претседателите на академиите на науките од сите Балкански земји. Идејата е да се зајакне соработката меѓу нив и да се предложат механизми за заедничка активност, во сите можни проекти. Во разговорите ќе биде вклучена и темата за толеранцијата, но не само меѓу луѓето, туку и меѓу институциите. Одлуката да се обрне внимание и на темата за толеранцијата дојде откако претседателот на БАН го претстави пред македонскиот колега штотуку излезениот зборник од тркалезната маса „Бугарија - центар на толеранцијата“, која се одржа во Бугарската академија на науките во март, оваа година, и во која учество зедоа познати бугарски научници, истражувачи и поглавари на различни религиозни групи во Бугарија. Претседателот на Македонската академија на науките беше запознат и со Декларацијата за толеранција усвоена во БАН, која беше потпишана од страна на раководителите на сите религиозни групи, во февруари.

Средбата меѓу акад Стефан Воденичаров и акад Владо Камбовски заврши со договор за активно заедничко учество на научниците од двете академии во европските проекти на следниот 7-годишен период 2014 - 2020 год.
 
 Гоце Алексоски МАНУ


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »