логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 ДАЛИ СОВРЕМЕНИОТ НАЧИН НА ЖИВОТ ИМА ВЛИЈАНИЕ?

Зачестени ментални нарушувања кај американските деца


Најчестите ментални пореметувања кај децата во САД се хиперактивност, проблеми со однесувањето, анксиозност, депресија и аутизам

Американските адолесценти од машки пол повеќе одошто девојчињата се склони кон нарушувања на однесувањето, аутизам, анксиозност и зависност од тутун. До една петтина од децата и тинејџерите во САД страдаат од ментални пореметувања како што се депресија и анксиозност, а зачестеноста на овие заболувања е во постојан пораст, предупредуваат американските Центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).
"Секоја година 13 до 20 отсто од децата кои живеат во САД доживуваат некаков вид на ментално нарушување", стои во извештајот на ЦДЦ, а пренесе агенцијата АФП.
Се истакнува дека менталните проблеми кај младите се важно прашање кое го засега јавното здравје, и поради зачестеноста и поради раната појава и влијанието кое го имаат врз детето, семејството и целата заедница. Освен тоа, незанемарливи се и трошоците за лекување за државата кои се проценуваат на 247 милијарди долари годишно.
Најчесто ментално пореметување кај децата во САД е хиперактивноста следена од дефицит на внимание (АДХД), од што страдаат 6,8 отсто од младите. Следуваат проблеми со однесувањето кои погодуваат 3,5 отсто од децата и тинејџерите, потоа анксиозноста со 3 отсто, депресијата со 2,1 отсто, аутизмот со 1,1 отсто и така натаму.
Во 2010 година самоубиството било втората најчеста причина за смрт кај Американците на возраст меѓу 12 и 17 години. Машките адолесценти се посклони кон АДХД, аутизам, анксиозност и зависност од тутун. Исто така се и почести жртви на самоубиство од девојчињата. Од друга страна, девојчињата се посклони кон депресија и злоупотреба на алкохол од момчињата.

 

Извор: ВечерПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »