логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 Фејсбук направи огромни промени, не само за општеството, туку и за секој поединец кој постојано или повремено го користи. Од стекнување нови пријателства, класично шпионирање, покажување на тоа што сте јаделе, до наоѓање животен партнер преку него.

Изгледа како целиот социјален живот да се одвива на Фејсбук, а не „очи во очи“.

Во прилог неколку интересни факти кои ќе ве зачудат колку Фејсбук ни се вмешал во секојдневниот живот, а не сме забележале.

1. Во САД, за секој трет развод, причина е Фејсбук. Се смета дека секое трето барање за развод го содржи зборот Фејсбук. Како причини, најмногу се наведуваат оние во кои партнерот комуницирал со некој од спротивниот пол во чат, дека партнерите си размениле непристојни коментари на ѕид, па дури и жалење дека пријателите на партнерот му направиле „рипорт“ на профилот.

2. Советот во Исланд, драфт верзијата на Уставот ја прикачиле на Фејсбук. Започнале да дискутираат за Уставот, со коментари и лајкови, за на крајот да направат нов Устав. За тоа време, Македонија сè уште го прави тоа со дописи преку архива, односно без употреба на компјутери, а камо ли интернет и Фејсбук.

3. Ако внесете facebook.com/4 одите директно на профилот на основачот на Фејсбук, Марк Зукенберг. Никој не знае зошто четворка, а не единица, но барем профилот му е супер лесен. Пробавте? И ние.

4. Можете да заработите 500 долари од Фејсбук. Ако најдете баг или некоја грешка на Фејсбук и им кажете за 24 часа, притоа не откривајќи на светот и не читајќи тајни и лични пораки, ќе ве наградат со 500 долари. општествотоПосле ќе речат постарите, од Фејсбук леб не се вадело.

5. Помеѓу сите јазици на кои можете да го имате Фејсук, вклучително и македонски, можете да го имате и на пиратски јазик. Добро прочитавте, па ако сте пирати, или се чувстувате како такви, направете ја измената.

6. Дури 83 проценти од проститутките имаат свој Фејсбук профил. Наводно, преку Фејсбук, тие многу полесно стигнуваат до клиенти. Не знаеме дали Македонија влегла во истражувањето, но гледајќи какви профили има, изгледа добро сме придонеле за процентите.

7. Еден брачен пар загина, бидејќи некоја нивна другарка ја избришале од Фејсбук. Нејзиниот гневен татко дошол дома и ги убил бидејќи. општествотоЗатоа, пазете кој лудак го прифаќате, за после да не мора да ве убие откако ќе го избришете од пријатели.

8. Статистиката покажала дека 20 проценти од сите слики завршиле на Фејсбук. Ако вие не објавувате сешто, верувајте, некои луѓе објавуваат и слики од своето веце. Заедно со duck face во прилог, секако.

9. Еден човек добил пресуда заради изречени лоши зборови на фејсбук, да и се извини на сопругата преку истиот тој Фејсбук. Ако сте запознати со нашите закони, тогаш знаете дека во Македонија извинувањето е најчесто преку дневен весник, па многу пати сме читале како некои се извинуваат за клевета. Следно, ќе се извинуваат на Фејсбук. Секако весникот е трошок.

  општеството

Извор:

  http://sarma.mk/nauka-i-tehnologija/internet/16217/fakti-za-fejsbuk-koi-ke-ve-iznenadat/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »