логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

http://mkd-news.com/vie-ne-ste-sopstvenitsi-na-svojata-dnk-kompaniite-vi-se-gazdi-na-teloto/Истражувачите го подигнаа алармот за губењето на слободен избор за приватната ДНК, која што полека станува заробена под синџирот на персонализираната медицина. Луѓето повеќе не се сопственици на своите гени, ниту на хемикалиите кои што ги дефинираат гените, како и болестите преку кои истите можат да бидат изложени на ризик.

GM-modified-humans-1 Била направена студија во која биле земени предвид повеќе од 40,000 патенти на ДНК молекули. Студијата била направена од страна на двајца истражувачи кои потврдиле дека целиот човечки ген науката го истражувала само за профит.

Двајцата истражувачи кои ги анализирале пациентите и нивната човекчката ДНК, го покренала алармот за губењена слободата на генот на поединецот.
Во новата анализа, истражувачкиот тим испитувал два вида на патентирани ДНК секвенци, долги и кратки фрагменти. Тие откриле дека 41% од човечкиот ген е покриен со повеќе ДНК патенти, кои често ги покриваат поголемиот дел од гените.

dnkАко овие патенти се дозволи да се применуваат, нашата геномска слобода е изгубена“, вели доктор Мејсон, асистент професор по физиологија, биофизика и компјутерска генетика во компјутерската биомедицина на Институтот за комјутерска биомедицина во „Wiell Cornell“.
На 15 април врховниот суд на САД ќе има сослушување на кое ќе треба да ги разгледа геномските права на патентот.

Во прашање е правото на молекуларна дијагностика. Компанијата треба да потврди дека за патентите не се клучни само двете дојки кај човекот и јајчник гените BRCA1 I BRCA2, туку исто така и мала секвенца на кодот во рамките на BRCA1, вклучувајќи впечатлив патент за само 15 нуклеотиди.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »