логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Donacija.Sava.Osigur.jpg

Донација од Сава осигурување за Црвен крст на град Скопје


Како дел од стратегијата за општествено одговорно однесување и вредностите кои групацијата САВА РЕ ги негува, македонската членка на оваа групација - Сава осигурување АД Скопје, своето внимание го насочува кон ранливото население, односно оние кои се на маргините на општеството и на кои им е потребна помош.

Donacija.Sava.Osigur1.jpg
Оваа година, Сава осигурување и Црвениот крст на град Скопје, заеднички ќе го одбележат корпоративниот ден на групацијата Сава Ре под мотото „Мислиме на бездомните“. По тој повод, Сава осигурување на Црвениот крст на град Скопје му доделува донација за Пунктот за бездомници во Момин поток во висина од 150.000 денари за набавка на неопходни лекарства, како и машина за сушење на облека, фен, микробранова печка. Вработените во компанијата учествуваат со донација во облека, обувки и храна.
Имено, Црвен крст на град Скопје го изгради и го одржува Пунктот за бездомници кој е еден и единствен во давањето бесплатни услуги на сите бездомни лица од градот. Еднаш неделно се обезбедуваат хигиенски,  фризерски/берберски услуги, помош од социјален работник, општ лекар и психолог, основна медицинска терапија и еден оброк. За оние бездомници чиј живот е загрозен, обезбеден е привремен престој во прифатилиштето на Пунктот. Во неговата изградба, со своја помош, учествуваше и Сава осигурување, а оваа донација е само продолжување на поддршката за Пунктот.
„Мисијата на групацијата Сава Ре е да го поддржува животот преку одговорен однос кон околината во која живееме и работиме. Ние, вработените во Сава осигурување веруваме дека можеме да им го олесниме секојдневието на бездомниците и да им се приклучиме на сите волонтери и добри луѓе кои, секојдневно и без никаков надомест, помагаат каде што е потребно.  Веруваме дека треба да правиме добро заради доброто.“ – истакнува Извршниот директор Петер Скварча.
Донацијата е предадена во среда, 27.03.2013, а претставници на компанијата ќе го посетат и Пунктот за директно да се запознаат со условите и начинот на живот на бездомниците.
Сава Осигурување е една од водечките осигурителни компании во нашата држава, стратешки партнер со најголемата реосигурителна компанија во Словенија - Сава Ре. Компанијата има искуство од безмалку 20 години, 35 подружници, развиена продажна мрежа од брокери и агенти низ целата територија на Република Македонија.  
 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »