логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Официјални извештаи велат дека Гугл е еден од најпосакуваните работодавци, но поранешен работник на таа компанија тврди дека таму ја работел најлошата работа на светот.Интернет порталот  www.buzzefeed.com  објави приказна од еден поранешен работник на Гугл, кој вели дека ги гледал најлошите работи на интернет.

Иако ги поминал сите официјални Гугл тестови пред да се вработи во таа компанија, не добил договор кој му гарантира редовен работен однос. Работел една година и потоа своеволно ја напуштил компанијата.

Наместо една од шарените и весели канцеларии кои ги гледаме на фотографии од Гугл фабриката, овој работник времето го поминувал гледајќи најбизарни и најгрозни работи на интернет. Во својата изјава за наведената веб страна тој тврди дека обичните луѓе немаат ни најмала претстава колку застрашувачки и загрижувачки работи има на интернет страни.Како член на екипата чија задача е да лови содржини од таков вид, работниот ден му се сведувал на гледање бизарни видео снимки, читање на најодвратни текстови, гледање на најчудни облици на порнографија и барање на педофили и извори на детска порнографија. За еден работен ден, кој траел бесконечно, како што вели поранешниот работник - секој ден се подолго и подолго, прегледувал и до 15.000 фотографии и над стотици видео снимки, главно на Google Images, Picasa, Orkut, Google search, Facebook, Twitterи на други сервиси.

Бил опкружен со многу темен свет за кој на никого не смеел да зборува. Прво, Гугл тоа го забранува, а второ, се плашел дека сите ќе го сметаат за манијак или нешто уште полошо. По само неколку недели работа во непријатното опкружување побарал помош од работодавецот, но му било кажано дека за таков вид на работа не даваат ниту емотивна, ниту пак техничка помош и го упатиле на психијатар, кој ќе му го обезбеди државата.

Психијатриска помош прифатил во деветиот месец од работата, бидејќи и од најобични фотографии на родители со деца почнал да конструира приказни за педофилија. Тоа било само почеток, бидејќи со тек на времето гледал многу шокантни работи за кои никогаш не ни помислил дека ќе ги види, а кои го прогонувале по работното време, навечер и во моменти кога сакал да се опушти и да ужива со пријателите.Набрзо по првата сеанса кај психијатар, ја согледал сериозноста на својот проблем. Потоа добил информација дека најверојатно уште два месеца ќе работи за Гугл и дека нема да му биде понудена постојана работа. Не чекајќи тоа да се случи, тој побегнал од познатата компанија, која не му нудела поддршка и помош додека не најде нова работа, како што вели тој.

Како што тврди, по него на ист начин и со исти проблеми, компанијата Гугл ја напуштил и уште еден YouТube стручњак кој имал блиска соработка со Гугл, а потоа и уште еден член на тој несреќен тим. За разлика од другите колеги, тие тројца не добиле можност да зборуваат на јавни состаноци кои Гугл ги одржува повеќе пати во годината, а на кои вработените ги изнесуваат своите ставови и мислења, бараат подобрување на позициите, условите на работа и меѓусебно подбро се запознаваат.

 

Извор: ИДИ ВИДИПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »