логоFacebookTwitterYouTubeeMail


12 јули 2012

Вашингтон пост - Вашингтон

Кинеската супер брза железница е потентниот симбол на одот на земјата кон модернизација. Патниците влегуваат во куршумоликите возови и се возат со брзина поголема од 340 километри на час, додека си работат на своите смартфони и читаат списанија за луксузниот стил на живот. Огромната кинеска средна класа амбициозно надоаѓа и ретко кога не е во тек со настаните; бројот на луѓето кои користат кинески микроблогови, слични на Твитер, се проценува дека надминува 250 милиони.

Но чудно, луѓето кои управуваат со Кина, кои сторија толку многу за ослободување на ова итање кон богатството  и модерноста, тврдоглаво се спротивставуваат на брзината и на слободата во информатичкото доба. Во обидот да ја совладаат дигиталната револуција, тие создадоа најголема операција за цензура на интернет на светот, со надеж дека ќе го контролираат сето она што луѓето го гледаат, читаат, слушаат и го кажуваат преку мрежата.

Последниот пример за ова се случи на крајот на јуни. Во текст со 4,245 зборови на основа на податоци објавени во јавноста, Блумберг њуз ја опиша акумулацијата на имот од роднините на Ќи Џинпинг, за кого есенва се очекува да стане новиот лидер на Комунистичката партија, а следната година и претседател на земјата. Во текстот стои дека поширокото семејство на Ќи има инвестиции во компании во вкупен износ од 376 милиони долари. Додека немаше никаква намера да му се припише нешто лошо на Ќи, тексто ги соочи семејните бизнис интереси со предупредувањето на Ќи кон политичарите: „Владејте со вашите сопружници, деца, роднини, пријатели и вработени, и не посегајте кон моќ за лична корист“.

Кога овој текст беше објавен на веб страната на Блумберг њуз, кинеските цензори веднаш ја блокираа страната. Исто беа блокирани пребарувањата на микроблоговите на термините „Блумберг“. „Ќи Џинпинг“, и „крунскиот принц“. Ќи е еден од лидерите на кинеската револуционерна борба, новата генерација која е позната како „крунски принцови“, и кои стремат кон моќ и влијание. Уште еден од нив, Бо Ќилај, беше истеран годинава од местото партиски шеф во Чонгкинг, по основаниот сомнеж за вмешаност во скандал со корупција и убиство. Во Кина се појавува се поголема лутина и отпор кон моќните семејства кои се збогатуваат. Тогаш не е за изненадување што цензорите беа брзи во вклучувањето на прекинувачот за текстот за семејството на Ќи.

Цензурата е заснована на страв. Кинеските лидери не можат да толерираат отворени прашања и немири. Но таквата огромна машина за цензурирање е и знак за слабост. Таа ја поттикнува народната недоверба во лидерите, и е во спротивност со светот кој е заснован на комуникациите. Пред една година, супер брз воз влета во станица во предградието на Венжу во провинцијата Жеџинг, и уби 40 а повреди 191 луѓе. Микроблогерите на ова одговорија со илјадници пораки - милиони корисници - известувајќи од местото на настанот и критикувајќи го справувањето на владата со несреќата. Во ова има лекција за Ќи. Наместо да ги блокира извешаите за финасиите на неговото семејство, тој мора да сфати дека како и опасните брзи возови, слободните и отворени информации се критични за иднината на Кина како модерна суперсила. ат/11:12Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »