логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Американскиот амбасадор во нашата земја Пол Волерс при посетата манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ претставниците на верските заедници го запознаа со вековната верска толеранција и соживот по кој е препознатлив дебарскиот крај.

[Амбасадорот Волерс се запозна за вековната верска толеранција во Дебарско]

Се трудиме да го живееме оној идеал од Евангелието, да се љубиме едни со други и оти по љубовта ќе бидеме познаени. Со тоа и ние од православната црква и од муфтиството едноставно ја чуваме вековната традицијата, на нашите предци, по која е препознатлив дебарскиот крај. Оваа порака претставниците на двете верски заедници му ја кажаа на американскиот амбасадор Волерс. Се сретнаа во манастирот Свети Герогиј Победоносец, кој секогаш бил и останува место каде и православните и муслиманските верници со векови доаѓале да се помолат и да најдат лек за нивната болка.

- Јас го прифаќам како награда да живееме заедно и да оставиме еден впечаток иднината да ни биде подобра и пример за другите кои доаѓаат да не посетуваат, изјави Ружди Љата, муфтија на Дебар.

- Дебар е пример во Македонија за соживотот, верската, националната толеранција, не само за Македонија туку и за поширко, рече Благоја Спироски намесник на Дебарската парохија.

- Градот Дебар историски бил многу важен и многу голем, така го има и името Голем Дебар, но во 21 век донесе патиштата кон Дебар да се непроодни, немаме индустрија, туризам, но тоа нас не не` спречува сите ние овде што живееме да го споделуваме и доброто и лошото едни помеѓу други, рече Отец Доситеј.

- Имав можност да чујам како заедно живеат граѓани од различни вери и од различни етнички заедници. Од Дебар заминувам со многу убави впечатоци, добри позитивни примери за животот во овој град, за соживотот меѓу граѓаните од различни етнички заедници, рече Пол Волерс, амбасадор на САД во РМ.

Верските старешини ветија дека во дебарско се живее и ќе се живее онака како што треба да биде и насекаде, почитувајќи се еден со друг, и настојувајќи секогаш да се издигне на површина она што е добро и она што ги зближува луѓето, а не она што ги разделува.

Вера Тодоровска- Kanal 5

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=92096

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »