логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba
Кога би

 

Кога би верувале

Дека Христос се роди во пештера

Со истата леснотија

Со која веруваме дека вирусот

Се роди во лабораторија...Кога би поверувале

Дека Христос воскресна

Со истата леснотија

Со која веруваме дека 5Г

Ќе нѐ убие, а не нашата глупавост...Кога би верувале

Дека Христос на Небесата се вознесе

Со истата леснотија

Со која веруваме дека

Ѕвездите на небото и хороскопот

Ни ја кројат судбината...Кога би верувале

Дека Христос дојде да го спаси човекот

Со истата леснотија

Со која веруваме дека Гејтс

Преку вакцините ќе го чипира

И зароби човекот...

Кога би поверувале

Дека Светиот Дух се симна врз апостолите

Со истата леснотија

Со која веруваме во теориите на заговор...Кога би преброиле во Новиот Завет

Колку пати Христос ни заповедал да се љубиме еден со друг

Со истата леснотија со која

Броиме колку пати сме спомнати

Ние Македонците во Библијата...Кога би го завртеле другиот образ

Како што нѐ поучил Христос

Со истата леснотија

Со која му истураме бес и клетви

На нашиот ближен...Кога би го прочитале ова

И би примениле нешто од напишаното

Со истата леснотија

Со која ги споменуваме поршето, џиповите, парите, црвените чевли...

Со истата леснотија

Со која колнеме и пцуеме...Кога би верувале

Дека светот може да биде

убаво место за живеење

Со истата леснотија

Со која го уништуваме...

Кога не би наседнувале

На убедувањето на ѓаволот

Дека тој не постои

Со истата леснотија

Со која наседнуваме на приказната

Дека короната не постоиЕх кога би...Тогаш

Би биле подобри луѓе и христијани

Со истата леснотија

Со која сме станале ѕверови...Отец Пимен

 

9ти јуни 2020 лето Господово

 

 Извор:

https://www.mkd.mk/poezija/koga-bi-otec-pimen?fbclid=IwAR1_CbkEnB_WM3SdtB7wZD5ehTsQJx1x--tt_dIF5miHRBIFsPyiOkLppZI

 

 Друго:

Митрополит Европски г. Пимен-Веронаука ќе нè спаси од паганство и суеверие ...

ЦРКВАТА НЕ СЕ ХРАМОВИТЕ, ТУКУ НАРОДОТ ВО ХРИСТА! (24.07.2008)

Oтец Пимен: За името ...

Митрополит Европски г. Пимен - (Без)смислата на адетите ...

 Митрополит Европски г. Пимен - Фетишизам или православие? ...

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 193
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 188
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 218
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

« »