логоFacebookTwitterYouTubeeMail

На 12.10.2021 (во 19 часот, во вторник) во "Рудиќ Галерија" (бул. Асном 74, Скопје), ќе бидат изложени 30 црно-бели фотографии на познатиот хрватски фотограф Станко Абаџиќ, настанати во периодот од 2018-2021 година.

Ќе ни биде задоволство да дојдете и да уживате во фотографиите и во разговорот со авторот кој ќе биде присутен на отворањето. Заинтересираните ќе можат да купат фотографија или книгата „Актови“ (тврд повез, 176 страници).


Станко Абаџиќ е роден во 1952 година во Вуковар. Дипломирал германистика и работел како дописник во „Вјесник“ од Вуковар.

Од 1995-2002 година престојувал во Чешка, каде што работел како слободен фотограф. Имал самостојни изложби во 16 европски земји, Аргентина, Јапонија, Америка и Русија. Неговите фотографии може да се најдат во бројни збирки во Европа, Хрватска и Америка.

Член е на ХДЛУ (Хрватско друштво на ликовни уметници) Загреб, Хрватскиот сојуз на самостојни уметници и на фотоклубот Загреб. Живее и работи во Загреб.Застапен е во збирки и во приватни колекции:

Steven Cohen Gallery, Лос Ангелес, САД

Stuart N. Brotman Communications, Бостон, САД

Perdita Adrian Kunze, Германија

Galerija Moosgasse, Кемпен, Германија

Kazutami Ando, Токио, Јапонија

Karel Kresta, Прага, Чешка

Stockeregg, Цирих, Швајцарија

Vintage Ltd, САД

Pg Art Gallery, Турција

John Cleary Gallery, Хјустон, САД

Umeleckoprumyslove muzeum Praha

Фотографска збирка на париската банкаHSBC

Филип Трејд, Загреб

Збирка на хрватски фотографии, фотоклуб Загреб

Музеј на град Риејка

Модерна галерија Риејка

Модерна галерија ЗагребНеговото портфолиото е објавено во списанијата:

Black and White - САД, Schwarzweiss – Германија, Fotoforum - Германија, Photoeye – Бугарија, Fotografie Magazin – Чешка

Photoart Magazin – Чешка, Fotomag – Хрватска, Oris – Хрватска, Livingston – Хрватска, Photo - Романија, Refoto – Србија, IZ – Турција, Photo Art International – Франција, Polka - Франција

Stanko Abadzic is born in 1952 in Vukovar. He graduated in German and worked as a correspondent in “Vjesnik” from Vukovar.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »