логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Скопје,14ти мај 2020 г.-храм на св.ап- ли Петар и Павле

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 ВИДЕО

 Во четвртокот, 14 мај 2020 година, на празникот на св.пр.Еремиј, по повод упокојувањето на професорот на Богословскиот фалултет во Скопје, и претседател на Библиското здружение  во Македонија  Петко Златески,  во храмот св.ап-ли Петар и Павле, во скопската населба Ѓорче Петров се отслужи опело за упокоениот професор . На опелото последна почит му одадоа, членот на синодот на МПЦ, Митрополит Кумановско-осоговски г.Јосиф, Епископот Хераклејски г. Климент, арх. д-р Григориј Настески,бројниот верен народ, дипломати, новинари, професори, бизнисмени како и делегација на Католичката црква во Македонија.

 Со опелото чиноначалствуваше Неговото блаженство Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенство и ѓаконите на Скопската епархија.
Пред испраќањето од црквата, на местото каде проф.Петко ќе го чека второто доаѓање на Христос и Воскресението на мртвите, на присатните за неговиот животен пат беседеше Архиепископот г.г. Стефан.Тој искажа длабоко жалење за смртта на професорот Петко Златески, кој беше исклучително ведра и  хумана личност, пожртвуван и посветен во се што работеше, оставајќи длабоки траги во своето повеќе децениското  работење како со студентите, кај кои беше особено омилен, така и во Библиското здружение како незин прв претседател.

  Бог да го прости и помилува!

Христос Воскресе!

3.angeli.so.truba 

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3.angeli.so.truba

 ++++

Во спомен на проф.м-р Петко Златески, продекан на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје и генерален секретар на Библиското здружение. Редок човек со ведар дух и добра мисла. Даде значаен придонес кон македонското црковно пеење, образованието и издавањето на македонската Библија, Библијата за деца и други дела. Спомените остануваат вечни. Секогаш знаеше да каже по некоја шега, да го извлече најдоброто од секој човек. Редок Богослов. Почивај во мир Драг пријателе, напиша за својот колега проф. д-р Марјан Ѓуровски Проректор на Универзитетот „Св.Климент Охридски„ и професор на Факултетот за безбедност-Скопје


Возљубен и драг професоре!
Следејќи го примерот на св. ап. Павле кога вели: „Помнете ги и вашите наставници, што ви го проповедаа словото Божјо, и, имајќи го пред очи крајот на нивниот живот, подражавајте ја верата нивна“ (Евр. 13, 7), и ние, Ве помниме како искрен пријател, добар професор, ценет сведок на Евангелието. Иако знаеме дека заминувате при Милостивиот Бог, , сепак, и ние, сеќавајќи се на нашата дружба и соработка, тагуваме поради привремената разделба. Ќе го продолжиме делото што Вие верно го следевте, за и ние, заедно со Вас, да се радуваме со Христос во осмиот невечерен ден!

Бог да Ве прости и помилува!
Ве сакаме!

Студентите од ПБФ ,,Свети Климент Охридски"

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ  ХРИСТОВО

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО

Кој им дава поткрепа во нивните неуморни подвизи; добро и убаво им било на сите светители, зашто за сите нив не постоел ниту еден друг идеал кој  би бил  достоен...

   Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Секое појавување на Спасителот Господ Исус Христос меѓу народот претставувало поттик околу Него и Неговите ученици да се собере многу народ. Некои од нив доаѓале заради љубопитност, некои од мака,...

« »