логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ВО ПРЕД МОШТИТЕ НА СВЕТИ ДИМИТРИЈ СОЛУНСКИ
08.11.2012

Солун има бурна и богата историја. Еден од најважните ,најголемиот и најубавиот град на полуостровот.... единствен во својата оригиналност,архитектура и дух... спој на античкото, старогрчкото и модерното. Тој е дестинација за посета на многу културно историски споменици, знаменитости : Белата кула – која преставува симбол н градот. Оваа кула е градена во времето на византиската имерија и денска е претворена во музеј на градот ; Сводот и гробницата на галеријата – познат како Камара; Базиликата Цвети Димитар – која преставува еден од најголемите храмови на христијаните од овој крај ;Плоштадот Аристотел, Храмот Света Софија , Римската палата  ... Улиците на Солун кои се протегаат паралелно со морето,преполни се со најразлични продавници. Прошетка и шопинг во центарот на градот , посета на продавници,кафулиња,ресторани, по сопствен избор ... како и посета на трговските  центри .

Агенда на патувањето :
Тргнување во 03:00 часот на 08.11.2012 од Дрво Декор. Патувањето е преку граничниот премин Богородица. Пристигнување во Солун околу 07:00 часот по македонско време.
Посета на црквата Св.Димитрија. Црквата е посветена на Свети Димитар Солунски или Свети Деметриос , светец и заштитник на градот Солун или кај нас се слави како салава Митровден.  Цркавта датира од времето кога градот бил втор по големина и значајност во Византија. Црквата Свети Димитар е вклучена во списокот на Светско и културно наследство на УНЕСКО од 1988 год. Правта црква била иградена во почетокот на IV век, заменувајќи ја римската терма која стоела на истото место. Цркавата се смета дека била изградена на местото каде бил погубен Свети Димитар. По еден век, оваа црква била доградена и претворена во голема базилика. Во текот на VII век, цркавата била опожарена и по ова реновирана и реконструирана во уште по голем христијански храм. Таа била еден од најголемите рамови во градот, поголема од катедрала, која денеска не се знае каде била точно сместена. Во црквата се наоѓаат неколку мозаици кои датираат од VIII век. На еден од мозаиците е насликан Свети Димитар,исто така во цркавата се наоѓаат моштите на Свети Димитар. Во непосредна близина се наоѓаат и храмовите Света Софија која е една од најстарите цркви во градот кој опстојуваат до ден денеска. Во VIII век црквата била изградена ,врз основа на црквата света Софија во денешен Истанбул. Оваа црква заедно со денешните џамии Ѓул и Календерхане ( тогашни цркви) , преставуваат еден од најголемите архитектонски пимери од тој тип, како типични преставници од византиската архитетура , Црквата Свети Григориј Палама, така што поклониците по своја желба можат да ги посетат и да се поклонат и во овие цркви.
Во 13:00 часот( мкд време) тргнување за COSMOS и IKEA од Белата Кула (Beaskule) .Во 17 часот поаѓање за Македонија. Постена на FREE SHOP 30 минути. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

ЦЕНА : 800 ден.

ВИ ПОСАКУВАМЕ ПРИЈАТНО ПАТУВАЊЕ И ПРЕСТОЈ ВО СОЛУН

За детални информации слободно контактирајте не
Пријатен ден

Со почит
МТ Травел Превоз
Ул.Ѓуро Ѓаковиќ бр.39,1000 Скопје
Тел/фак. ++ 389 2 3232 597 , 070/353-233
мОваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
www.mttravel.mkПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie