логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

 3.angeli.so.truba

 

ПРОМОЦИЈА НА 4 ИЗДАНИЈА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК
МАКЕДОНСКА АКАДЕМИЈА НА НАУКИТЕ И УМЕТНОСТИТЕ ИНСТИТУТ

ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК „КРСТЕ МИСИРКОВ“
ФИЛОЛОШКИ ФАКУЛТЕТ „БЛАЖЕ КОНЕСКИ“
СОВЕТ ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК


МАНУ, 7 јули 2020, 10:30 ч.


ПРОГРАМА
7 јули 2020 (вторник)
Почеток: 10:30 ч., Плато пред МАНУ

Поздравно обраќање:
акад. Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ

ПРОМОЦИJA
Колективна монографија: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК – КОНТИНУИТЕТ ВО ПРОСТОР И ВРЕМЕ

акад. Катица Ќулавкова

Меѓународен зборник:
ПОГЛЕДИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК
проф. д-р Снежана Велковска

Избор македонски текстови:

МАКЕДОНСКА ХРЕСТОМАТИЈА

проф. д-р Димитар Пандев

Дијалектен атлас:
ЛИНГВИСТИЧКИ АТЛАС НА МАКЕДОНСКИТЕ ДИЈАЛЕКТИ
(СПОРЕД МАТЕРИЈАЛИТЕ НА ОЛА)
доп. член Марјан Марковиќ

 

03.07.2020 г.

Извор:


Manu Akademija [
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.]

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie