логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИ ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2019 ГОДИНА

 


2. АВГУСТ (петок) Св. пр. Илија - Илинден; преп. 3 Пречистански м-чци;
08:00 часот –Утрена;
09:00 часот – Литургија;
4. АВГУСТ (недела) Св. Марија Магдалина; свш.-мч. Фока; преп. Корнилиј;
08:00 часот– Утрена;    
08:30 часот – Литургија;
11. АВГУСТ (недела) Пренесување на моштите на св. Климент Охридски;
08:00 часот – Утрена;
09:00 часот – Литургија;
18. АВГУСТ (недела) Претпразн. на Преображение; Св. Нона;
08:00 часот – Утрена;
09:00 часот – Литургија;
19. АВГУСТ (понеделник) Преображение на Господ Исус Христос;
08:00 часот –  Утрена;
09:00 часот – Литургија;
21. АВГУСТ (недела) Св. Аникита и Фотиј; Св. свеш. Мч. Александар;
08:00 часот – Утрена;
08:30 часот – Литургија;
28. АВГУСТ (среда) Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица;
08:00 часот – Утрена;
09:00 часот – Литургија;    
______________________
од 14/01. август до 27/14. август Богородичен пост; Воскресните и празничните вечерни богослужби почнуваат во 17. ч.

 

 

 Извор:

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie