логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Во рамките на интернационалниот фестивал RE: NOVAE MUSICAE при Софиската филхармонија во Бугарија, на 28-ми октомври ќе се одржи концертот со назив „Жени во црно и бело- музика за пијано од композиторки кои треба да ги знаете“, на кој својата светска премиера ќе ја има циклусот за пијано „После дождот“ од Дарија Андовска. На првата интерна изведба, овој циклус беше отсвирен беспрекорно од пијанистката Ана Гацева. Дарија Андовска е трипати последователно номинирана и двапати добитник на наградата „Виртуоз“ за најдобар композитор во Македонија, прогласена за „Истакнат уметник на град Цирих“, избрана меѓу шесте најдобри млади композитори во Европа за проектот „MusMA- Music Masters on Air“, а нејзините дела се изведувани и наградувани во Македонија, Бугарија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Белгија, Хрватска, Словенија, Швајцарија, Италија, Германија, Грузија, Франција, Англија, Ирска, Данска, Шведска, Норвешка, Украина, Шпанија, Азербејџан, Австрија, Албанија, Русија, Мексико, Канада, Грција, Чешка, Полска, Романија, Ерменија, Турција, САД, Кина.

--
-----------------------
Assoc. Prof. Darija Andovska, MA
University Ss. Cyril and Methodius, Faculty of Music - Skopje
Theory and Composition Department

bul. Jane Sandanski 17/ 1- 23
1000 Skopje, Macedonia

c/o Katarina Plazinic,
Giesshübelstrasse 68,
8045 Zürich

tel MK: +389 75 478 535
tel CH: +41 76 242 28 04

skype: srcka_budoВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie