логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

rozdenstvo.Bogorodica.jpg

Братството при храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје, со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, ги повикува верниците и сите луѓе со добра волја да учествуваат во торжественото прославување на празникот на Раѓањето на Мајката Божја –  заштитничката на градот Скопје.

 

Вечерната богослужба, на 20 септември, ќе започне во 17:30 часот, а потоа прославата ќе продолжи со Литија по улиците во центарот на Скопје.

nativity

На 21 септември, Утрената богослужба ќе започне во 7:30 часот, а Светата Литургија во 9:00 часот.

 

Извор:Скопска епархија

 

Од АРХИВА на Преминпортал

Скопје, 20-ти септември 2016 год. -храм Рождество на Пресвета Богородица 

 

http://preminportal.com.mk/266-vesti/18067-vecherna-bogosluzhba-na-rozhdestvo-na-presveta-bogorodica

 П.ПВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie