логоFacebookTwitterYouTubeeMail

СООПШТЕНИЕ

На 26. Август (ден сабота) со почеток во 08.00 часот, во храмот „Вознесение Христово“- Свети Спас-Драчево, ќе се отслужи Божествена златоустова Литургија, по која во големата трпезарија ќе се одржи трибина, на која воведничари ќе бидат вероучителите Илија Орачки и Стефан Цветановски, а ќе говорат и следниве гости:
• Проф. Петко Златески – продекан на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ – Скопје, на тема: БИБЛИСКИТЕ ПРИМЕРИ ОД АСПЕКТ НА СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ;
Презвитер Бобан Митевски – професор на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ – Скопје, на тема: ПЛОД ДОСТОЕН ЗА ПОКАЈАНИЕ;
Презвитер Горан Тасески – свештеник во резиденцијалниот архиепископски манастир „Св. вмч. Георгиј“ – Криви Дол – Скопје, на тема: ЅВОНА ЗА ДУХОВЕН ПРЕПОРОД.
По нивното излагање, ќе се отвори дискусија со прашања од слушателите и присутните верници


    
  Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie