логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Предлог за прогласување на денот на соединувањето на двата дела на Руската Црква за национален празник


 (13.04.2007)


Општествената палата на Руската Федерација го смета за историски настанот на соединувањето на Црквата во татковината со Руската Задгранична Црква планиран на 17 мај оваа година и предлага таа дата да се прогласи за национален празник.

По мислењето на Општествената палата соединувањето на двата дела на Руската Црква треба да стане „уште еден важен чекор на патот кон надминувањето на историскиот раскол на рускиот народ“.

„Ова е особено важно со оглед дека Црквата секогаш имала голема улога во општествено-политичкиот живот на Русија. Дури и импертарот се нарекувал „православен цар“. Под неговиот жезол, во текот на многу векови биле обединети многу православни народи: Руси, Украинци, Белоруси, Гризијци, Ерменци, Молдавци. Кон тоа се стремеле и Србите, Бугарите, Грците и другите народи на Балканот.“

Бидејќи Руската Православна Црква е најважен и неодвоив дел од руската државност затоа и нејзиното соединување е „мошне важен резултат на политиката на зацврстувањето на државата, која сега се спроведува“.

известува: http://www.pravoslavie.ru/news/070413115253(преземено од сајтот на МПЦ)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1261
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1460
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1325
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…