логоFacebookTwitterYouTubeeMail

На 7-ми август, Атинскиот Архиепископ Христодул, кој треба да отпатува за Мајами заради трансплантација на црниот дроб, потпиша договор со министерот за економија на Грција, Георгиос Алогоскуфис, за годинешната државна помош кон Православната Црква во Грција. Точната сума, со која државата ќе ја потпомогне социјалната и културната дејност на Црквата е 30 571 917 евра.Во документот се вели, дека парите се одобрени за “Програмата на Атинската Архиепископија и св.Митрополија на Грчката Црква за реализирање на проекти за придонес кон националниот, социјалниот, економскиот и културниот развој на регионот“. Во програмата е предвидена изградба на конгресни центри, домови за стари лица, опремување на старечки домови, детски домови, училишта. 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2748
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1928
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…