логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  239813.b.jpg

20 јуни 2016 лето Господово

Во огнот на битките за северната престолнина на Сирија,Сиро-јаковитските христијани на Алепо ги снабдуваат со прехранбени продукти сиромашните муслимански семејства од овој град. Секојдневно Сиро-јаковитската епархија на Алепо му испраќа на најзагрозените муслимани- земјаци од населбата Сулејманија, утрински и вечерен оброк (бидејќи во тек е Рамадан). Со иницијатива за пружање помош на своите соседи муслимани, истапи Алепската епархија на Сиро-јаковитската црква. Иницијаторите сметаат дека тоа е едноставно гест на солидарност кон граѓаните со друга вероисповест, со надеж дека кога во Сирија ќе прекине вооружениот судир, ќе се врати и атмосферата на мирно сожителство со муслиманското мнозинство, што беше карактеристично за земјата пред војната.

Всушност, многу сиромашни муслимани добија привремено засолниште во црковните заедници, откако беа разурнати нивните домови.

Претстојател на оваа епархија беше Митрополитот Григориј Јован Ибрахим, кој пред повеќе од 3 години беше грабнат од терористите заедно својот православен собрат Митрополит Павле Јазиги. За судбината на двајцата ерарси до ден - денес не се знае ништо.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1531
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1932
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1728
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…