логоFacebookTwitterYouTubeeMail

19 август 2015 лето Господово


Во Кина бројот на христијаните расте со забрзано темпо. Според податоците на познатиот американски социолог Родни Старк, во 1980 год., во земјата имало 10 милини христијани, а во 2015 год., околу 100 милиони. Бројот на Христови следбеници во Кина се зголемува за 7% годишно.

Меѓу новообратените, се наоѓаат и многу од кинеските интелектуалци кои престанаа да ги поддржуваат традиционалните философски и религиозни учења (конфучионизам, таоизам, будизам), зашто овие системи не можат да се прилагодат на животот во современиот свет, вели експертот.

Извор: Седмица.ру

Преземено од: Бигорски манастир



Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1129
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1074
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…