логоFacebookTwitterYouTubeeMail

(07.12.2012 )


Кивотот со честица од моштите на свети Никола Архиепископот Мириликиски, однесен е во Тајланд на 1 декември. По тој повод, во целото царство во православните храмови се служело молебен, соопштил за Итар-Тас претставникот на Руската Православна Црква во Тајланд, архимандритот Олег (Черепањин).

„Доаѓањето на моштите на свети Никола во Тајланд е нашиот убав сон“, рекол свештеникот. „Светителот е заштитник на патниците, и на сите наши верници на територијата на царството. Првиот храм во Тајланд е осветен во негова чест“.

„Од основањето на православната заедница во Тајланд, еве, скоро четиринаесет години, свети Никола направил многу чуда“, рекол свештеникот. „Пред сѐ, се има појавено икона која се почитува како чудотворна и благодарение на која се имаат случено многу исцеленија од тешки болести“. Кога доаѓаа тешкотии при изградбата на храмот во Тајланд, со молитви се обраќавме кон св. Никола, и секогаш ни одговараше, на чудесен начин доаѓавме до средства и луѓе кои помагаа“, признава свештеникот.

„Знаејќи дека во Русија постои кивот со мошти од свети Никола, кој со помош на формираниот Фонд постојано патуваат низ епархиите, ние побаравме барем на кратко моштите да дојдат кај нас, и со тоа што дојдоа моштите, ни е направена голема чест“ рекол отец Олег.

Кивотот со моштите свечено е дочекан на аеродромот во Суванабхуми, од каде што е пренесен во храмот на Сите светии во Патаја, каде ќе се наоѓаат три дена, а потоа моштите ќе бидат однесени во Банкок, по повод полагањето на камен-темелник на нов православен храм посветен на свети Никола.

Извор: Радиот Светигора

Преземено од : МПЦ-ОАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1129
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1074
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…