логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Завршена е реставрацијата на фрескописот од древниот кападокиски храм (16.11.2012 )


Екипа на Универзитетот за реставрација и конзервација од областа Тоскана, во Италија, предводена од проф. Марија Андалора, заврши со реставрацијата на 1000 години стари фрески во историскиот храм Токали во турскиот град Ѓереме, Кападокија. Реставрацијата е извршена во блиската Сехитлер црква.

 

Прочуениот фрескопис во храмот Токали е вратен во својот првобитен сјај и изглед. Оваа позната пештерна црква била центар на монаштвото во византиска Кападокија. Издлабена е во мека вулканска карпа и фрескописувана во неколку фази помеѓу средината на IX и средината на X век. Во 1985 година УНЕСКО го вклучи овој храм во списокот на светското културно наследство.

 

Извор: Светигора

Преземено од.МПЦ-ОАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1123
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1245
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1122
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…