логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Во Валаам заврши IV меѓународен фестивал „Академија на православната музика“ (22.07.2012 16:56)


На 20 јули со Божествена Литургија во црквата Преображение во Валаамскиот ставропијагиален манастир заврши IV меѓународен фестивал „Академија на православната музика“. На богослужбата пееше комбинираниот хор на фестивалот, соопштува сајтот на манастирот.

Во предвечерието, во соборниот храм посветен на Христовото Преображение се одржа концерт на богослужбени и духовни песнопоенија, на којшто учествуваа Д. Љубоевиќ, протопсалтот на светогорскиот соборен храм Успение на Пресвета Богородица во Кареа монах Јаков и псалтите на Валаамскиот манастир. Учесниците на фестивалот ги поздрави игуменот на братството, Троицкиот епископ Панакратиј.

IV меѓународен фестивал „Академија на православната музика“ се одржа од 2 до 20 јули, беше поддржан од Министерството за култура и администацијата на претседателот на Русија, а учесниците на музичкиот форум добија и благослов и од Неговата Светост, Московскиот Патријарх и на цела Русија Кирил.

Во програмата на фестивалот беа вклучени: концерти на најдобрите домашни и странски хорови од Санкт Пербург, Новогород, островот Валаам, Русија, Украина, Грција, Србија, Грузија и др., тематски екскурзии, предавања и кративни работилници.

На овој фестивал, на 11 јули со целовечерен концерт се претстави и македонскиот византиски хор „Хармосини“.

http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=5111Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1119
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1056
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…