логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

Стојте непрестојано на духовна стража, бидејќи не знаете, кога Бог ќе не повика при Него.Во својот земен живот бидете подготвени секоја минута да му положите сметка. Пазете се непријателот да не ве фати во пекол во неговата мрежа и ве измами, принудувајќи ве да паднете во искушение.  Секојдневно испитувајте  ја вашата совест, проверувајте ја чистотата на вашите намери и мисли.

Синот на некој цар беше многу лош човек. Не гледајќи надеж за поправка, татко му  го осудил на смртна казна, но му оставил еден месец да се подготви за својата смрт. По еден месец таткото го повикува синот. Забележал дека тој е целосно изменет. Неговото лице ослабело и се набрчкало, и целото тело значително пострадало.

„Сине, што си се така сменил?“ го прашал таткото.

“Татко и господарот мој, како не би се сменил? За сето ова време, секој ден ми се приближуваше смртта.”

“Добро сине”, забележал таткото , „бидејќи си се опаметил ќе те помилувам, но мораш да го задржи  тоа расположението на душата за сето време од својот живот.”

“Татко, тоа е невозможно. Како може да се одолее на безбројните искушенијата и соблазни?”
Тогаш царот нареди да му донесат сад исполнети до врвот со масло. Му го предал на синот и  му дал наредба: “Земете го овој судот и пренеси го низ градот Зад тебе ќе одат двајца војници со голи мечеви. Ако исипеш  една капка ќе ти ја пресечат глава…”
Синот се покорил. Бавно, но со сигурни чекори ги помина сите улици придружуван од војниците, а не пролел ниту една капка.

Кога се вратил во својот дворец, татко му му рекол: “Сине, што виде додека минувшеа низ градот?”

“Ништо не сум го видел.”

“Како ништо?”, рекол таткото, “Денес е празник и ти сигурно ги  виде шаторите, ќилимите, пајтоните, луѓето и животните?”

“Ништо не видов“, повторил синот. ”Сито мое вниманието беше фокусирано на маслото во судот, бидејќи се плашев да не истурам капка од маслото и да не го изгубам мојот живот.”
“Добро е, сине. Сиот живот потсетувај се на оваа задача. Чувај ја својата душа, како што го чуваше маслото. Одвратувај ги твоите мисли од она што е минливо, и насочувај ги за тоа што е вечно. Вооружените војници нема да одат зад тебе, но смртта ќе оди, која секој ден е поблиску до тебе. Со таква претпазливост зачувај ја душата од погубителни соблазни. ”

Синот го прими советот во срцето и среќно поживеа.

Извор:  http://www.stprohor.org.au/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2627
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2428
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…