логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


„Kаква одбрана или изговор ќе имаме, кога, поради нас, Тој доаѓа од небото, а ние дури и не ги напуштаме своите домови да дојдеме кај Него? Мудреците беа странци и туѓинци од Персија. Сепак, тие дојдоа да Го видат кога Тој лежеше во јаслите. Можеш ли ти, христијанин, да не оддвоиш малку време и да уживаш во оваа благословена глетка? Ако се претставиме себеси во духот на верата, тогаш нема двоумење дека ние навистина ќе Го видиме додека Тој лежи во јаслите. Зашто, Престолот на  жртвеникот го зазема местото на јаслите. И сигурно, Господовото Тело ќе лежи на тој жртвеник, не повиено во пелени, како што беше по Неговото раѓање, но целосно завиткано во Светиот Дух. Оние што се ревносни, сфаќаат што велам. Мудреците Му се поклонија, но тоа беше се`. Ако твојата совест е без дамка кога ќе пријдеш, ќе ти дозволиме дури и да го примиш тоа Тело, а потоа да си отидеш во домот свој. Затоа, пријди и донеси ги даровите свои, не дарови како оние што донесоа мудреците, но дарови, кои се многу посвети и многу повеличествени. Мудреците донесоа злато; ти донеси дух смирен и праведен. Тие донесоа темјан (смирна); ти мораш да понудиш чисти молитви, кои се темјан за душата. Тие донесоа миро; ти мораш да донесеш понизно и покајно срце, заедно со твојата милостиња.“

 

Свети Јован Златоуст

 

превел од англиски: протореј-ставрофор Бранко Постоловски


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4522
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4292
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3798
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…