логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 TViTer459

Поуки за добрите дела и намери


“Бог ќе ти врати стократно повеќе од она што си го потрошил правејќи добри дела.
На овој свет и живееме за да правиме добро.
Бог од нас го бара срцето.
Но, без добри дела нема да можеш да му го дадеш срцето на Бога.
Помагај на сиромашен човек - тоа ќе биде твојата жртва кон Бога.
На сите треба да се посакува добро, но за правење добро потребна е мудрост.
          Кога правиш добро се качуваш за еден степеник, а кога грешиш - се спушташ. Целиот наш живот е такво движење.
Како човековата душа може да биде мирна кога ближниот е во опасност?
Ако дома имаш болен и нема кој да го гледа, подобро да не одиш во црква, туку да останеш дома.
Кој се труди за доброто на ближниот - се труди за самиот себе. Човекот сам си го благословува својот живот со добрите намери.
Бог на човекот му дал слободна волја.
Благодатно дело е да храниш гулаби и други птици.
            Окото е огледало на душата; ако душата сама не посака, окото нема да гледа во лошото.
Прво лекува Бог, а потоа лекарот, но кој не се заблагодарува на лекарот, не се заблагодарува ниту на Бога.
Трудбеникот е достоен за награда.
Разумот и рацете на лекарот прават богоугодни дела.
           Кога јадеш сети се на гладниот, жедниот и на оној што страда. Ако те наклеветиле, на доброто ти одговориле со зло, немој да држиш зло во срцето. Прости и радувај се, зашто благодарение на тоа си се приближил на Бога за неколку скалила.“

 

TViTer445
Старец Гаврил Грузиски

 

Избор од фб профил на Православен Мирјанин

Октомври 2020 лето Господово

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3381
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3201
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…