логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СВ. ТЕОДОРА АРКАДИСКА ЧУДО БОЖЈО
(3D photo


https://maps.app.goo.gl/oMacv2tXQheRpMnPA  )

 

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel


(Оваа црквичка се наоѓа во Гинисовата книга на светски рекорди како некое светско чудо.
Некој геолог уште во 1987 година рекол : Не постои геолошко објаснување. Тоа е едно Божјо чудо.)

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel


Св.Теодора Аркадиска од местото Васта, е светителка која се овенчала со маченички венец. Кога била мачена таа се помолила вака:
,,Христе мој, прости им на моите непријатели и направи телото мое да биде Црква, косата моја да бидат дрвја, а очите мои извори" .
Бог ги услишал нејзините молитви и на местото каде што св.Теодора го завршила својот земен живот била изградена Црква, која се наоѓа во јужниот дел на Грција близу селото Васта.Црквичката датира од 12 век.На нејзиниот покрив растат 17 огромни дрвја, кои ја претставуваат нејзината коса.


Повеќето од нив високи и преку 30 м , а пречник на некои од нив изнесувал повеќе од 1м.
И покрај тоа што покривот на оваа мала црквичка е тенок без некоја потпора, сепак со векови стои како некое чудо да го држи. А од под Црквата извираат неколку извори со чиста вода, онака како што самата таа побарала од Господ.
Многу истаржувачи, научници и стручни лица останувале неми и без можност за објаснување за оваа појава, бидејќи корените не ги разориле ѕидовите на црквичката, што досега требало да се случи одамана. Немало ниту една пукнатина на ѕидовите и ниту едно најмало коренче не излегувало од ѕидовите.
Оваа црквичка се наоѓа во Гинисовата книга на светски рекорди како некое светско чудо.
Некој геолог уште во 1987 година рекол : Не постои геолошко објаснување. Тоа е едно Божјо чудо.

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel


https://maps.app.goo.gl/F8fPC5xiXicMkKwh7


На следниот линк внатрешноста на Црквата


https://maps.app.goo.gl/oMacv2tXQheRpMnPA

 

Извор; Православие мк

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3403
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3239
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…