логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Телесни, душевни и духовни

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Постојат три видови на луѓе: телесни, душевни и духовни.

Телесниот човек сака сѐ според телото; бара одмор, сака пофалби, не сака да го навредуваат, не прифаќа да му ја отсекуваат волјата, се штити себеси и бара сѐ што е за успокојување на неговото тело.

Душевниот, пак, не сака да онеправдува, ниту сака да биде онеправдан. Не осудува, ама и не сака да го осудуваат. Ако се случи некој да го навреди или онеправда, или некој да го презира, тој не зборува, туку жали и тагува за тоа што му го прават. Тоа е душевен човек.

Духовниот, пак, човек размислува за сѐ преку духот: ако биде онеправдан – се радува; ако биде навреден – благодари; ако му ја отсечат волјата – се весели и што и да му се случи тажно, тој смета дека го заслужува сето тоа, и сака уште да го презираат и да го понижуваат.

Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев

 

https://crkvaveles.wordpress.com/2021/09/11/%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d1%81%d0%bd%d0%b8-%d0%b4%d1%83%d1%88%d0%b5%d0%b2%d0%bd%d0%b8-%d0%b8-%d0%b4%d1%83%d1%85%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b8/#more-2593

Друго:

sv.Antim.Hioski.jpg

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1950
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…