логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.N.sv.Haralampij


Најважно денеска е човекот да не се приспособува кон тој светски дух. Тоа би било еднакво на исповедање на нашата вера. Да се трудиме, колку можеме, да не се предадеме на тој тек, да не се повлечеме по тој канал. Итрите риби не се фаќаат на куката. Ја гледаат мамката и разбираат дека е мамка, се оддалечуваат од таму и се спасуваат. Додека другите ја гледаат мамката, брзаат да ја загризат и оп, се уловуваат! На ист начин и светот има свои мамки и ги уловува луѓето. Тие се привлекуваат од светскиот дух и паѓаат на неговата измама.

Светското мислење е болест. Како што човекот избегнува некоја болест, така треба да го избегнува и светското мислење во сите негови манифестации. Да се оттуѓи од духот на светскиот прогрес, за да напредува духовно, да биде здрав духовно и да се радува со ангелска радост.  

Превод од бугарски

Извор: СВЕТСКИЯТ ДУХ Е БОЛЕСТ

 

Извор:

https://maranata01.wordpress.com/2021/03/03/%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b4%d1%83%d1%85-%d0%b5-%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%b5%d1%81%d1%82-%d1%81%d0%b2-%d0%bf%d0%b0%d1%98%d1%81%d0%b8%d1%98-%d1%81%d0%b2%d0%b5/

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1919
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1719
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…