логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Дете мое, ќе дојдат денови кога љубовта кон Бога во многу души ќе олади и голема тага ќе дојде во светот. Еден народ ќе се крене на друг. Луѓето ќе се селат од своето место.


Владетелите ќе бидат збунети. Свештенството ќе се наоѓа во анархија, и монасите ќе бидат немарни. Великодостојниците во Црквата ќе го сметаат за некорисно, сето она што е во врска со спасението, како своите души, така и душите кои што ќе им бидат доверени, и ќе презираат било каква грижа. Сите ќе покажуваат ревност и енергија за се што е во врска за масата за јадење и за својот стомак. Ќе бидат мрзливи во своите молитви и повремено ќе критикуваат. Што се однесува до животот и учењето на Светите Отци, нема да ги интересира да ги подржуваат, дури нема да сакаат ниту да слушаат за нив. Порадо ќе се жалат и ќе говорат: ако живеевме во нивно време, тогаш така ќе живеевме. И епископите ќе ја пропуштат силата на овој свет, и ќе даваат одговор на различни прашања само кога ќе добијат подарок од сите страни. Правата нема да бидат заштитени. Тие ќе ги жалостат вдовиците и ќе ги мачат сираците. Развратот ќе завладее кај овие луѓе. Повеќемината нема да веруваат во Бога, ќе се мразат еден со друг, како ѕверови ќе се јадат. Ќе крадат еден од друг, ќе бидат пијаници и ќе одат како слепци.
Ученикот повторно праша: Во тие времиња, што можеме да направиме?


Авва Памво одговори:

Дете мое, во тие времиња, кој ќе си ја спасе душата

и кој ќе ги потикнува другите кон спасение,

ќе биде наречен голем во Царството Небесно.

 

 

Избор од фб профил на

Оливера Соколова Македонска

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3180
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2510
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…