логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Свети Јован Кронштадски

Како секојдневно да го распоредиме времето

sv.Jovan.Kronshtatski

„ Управувај ги стапките мои според Твоето слово и не допуштај со мене да овладее никакво беззаконие” (Пс. 118, 133).

За да можеме цел ден да го поминеме совршено свето, мирно и безгрешно, единствено средство за тоа е најискрена, пламена молитва наутро, штом станеме од сон. Таа во срцето го воведува Христа со Отецот и Светиот Дух и на тој начин и дава на душата сила и крепост против нападите на злото, но неопходно е да го чуваме своето срце.


Добро е, многу е добро да се биде добродетелен човек. Добриот човек и самиот е спокоен, и на Бога Му е угоден и на луѓето им е пријатен. Добродетелниот човек, и против својата волја, ги привлекува на себе погледите на сите. Зошто? Затоа што миомирисот и против наша волја не привлекува да му обрнеме внимание и да го вдишеме. Погледнете го и самото лице на добродетелниот човек, погледнете го неговото лице. Какво е тоа лице? Тоа е ангелски лик. На него се истурени кроткост и смирение и тоа, и несакајќи, секого го плени со својата убавина. Обрнете внимание на неговиот збор: од него допира уште посилен миомирис: вие тогаш како да се наоѓате лице в лице со неговата душа и се топите од неговата слатка беседа.


Кога Бог ќе биде во сите човекови мисли, желби, намери, зборови и дела, тогаш, значи, кон него ќе пристапи Царството Божјо: тој тогаш во се ќе го види Бога во светот на своите мисли, во светот на делувањеш и во материјалниот свет. За него тогаш на најјасен начин ќе се открие Божјата сеприсутност и во негово срце ке се всели најчистиот страв Божји. Тој тогаш се обидува секој момент да му уподува па Господ и секој момент се плаши со нешто да не згреши против Господа, Кој е од неговата десна страна. Да дојде Царството Твое!

Труди се на сите начини со својот живот да го утешиш Отецот небесен, т.е. со својата кроткост, смирение, незлобивост, послушност, воздржување, разборитост, мирољубивост, трпение, милосрдие, искрено и долично пријателство кон луѓето, пријатност кон сите, радосно гостољубие, добронамерност кон секого, исправност во делата, простота на срцето и карактерот, чистота на сите мисли на твоето срце. Умудри не и утврди Боже да живееме по Твојата волја, бидејќи Ти си наш Отец и ние сме Твои чеда во Исус Христос, нашиот Господ. Што пронајде, човеку, во трњето на гревовите и страстите? Дали тоа ти беше пријатно? Дали се добри и угодни неговите последици? О, колку страшно тоа ранува! О, колку се горки неговите последици! А колку понекогаш на почетокот е пријатно!

 

Продолжува


3ти август 2020 лето Господово

Извор: Добротољубие

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3012
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2261
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…