логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Во древниот Патерик (Отечник), зачуван е следниот расказ за авва Пимен Велики.
Дошол кај него братот и му се пожалил:

- Ме надминуваат искушенија, не знам што да правам.

Светиот отец му одговорил со параболата:
"Оние кои пловат по вода, - рече тој, - вака прават:

Кога ветрот е поволен, едрата се влечат и тогаш бродот се движи брзо.

Кога ветрот се спушта, тие ги земаат веслата и дури и без труд одат напред.

Но, се случува кога се крева бура, тогаш тие ги собираат едрилиците и веслата, го спуштаат сидрото и чекаат додека не помине непогодата.

Така се случува и со подвижниците.

Кога благодатта на Светиот Дух им помага, тие го извршуваат својот подвижнички труд со леснотија.

Кога благодатта на Светиот Дух е повлечена, тие се подвизуваат, но со тешкотија.

Но, кога ќе настапи бура на искушенија, тогаш застануваат со "сидрото" и со трпение чекаат подобрување на благодатна атмосфера за нивните подвизи.


 
Во што се состои "самоукорувањето"?

- Тоа се состои во непрестајната молитва: "Боже, биди милостив со мене грешниот! Господи, помогни ми! Господи, Кој ја знаеш мојата иднина, спаси ме!"

 

Изборот го подготви:

 

Снежана Корнет

 

 

Од фб профил на

Сергий Игумен

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1950
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…